Babeszjoza kota – egzotyczna choroba w Polsce - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Babeszjoza kota – egzotyczna choroba w Polsce

Fragment pochodzi z książki: Adaszek Ł., Łukaszewska J., Mazurek Ł., Teodorowski, O., Winiarczyk S.: Z praktyki własnej – przegląd nietypowych przypadków chorób zakaźnych oraz inwazyjnych u psów i kotów. Elamed Media Group, 2021.

Etiologia i występowanie

Babeszjoza jest ciężką, transmisyjną chorobą przebiegającą z objawami anemii hemolitycznej. Czynnikiem etiologicznym choroby są pierwotniaki z rodziny Babesidae. Zachorowania na babeszjozę pojawiają się wiosną oraz jesienią i są związane z aktywnością kleszczy. Do zarażenia zwierząt dochodzi podczas inwazji tymi pajęczakami. Przypadki babeszjozy notuje się na terenach endemicznego występowania pierwotniaków i ich wektorów. Najczęściej są to rejony położone w pobliżu skupisk leśnych, niemniej jednak coraz częściej stwierdza się istnienie tych pasożytów w organizmach kleszczy odławianych na terenach miejskich. W trakcie pobierania krwi przez kleszcze do organizmu zostają wprowadzone sporozoity, które przekształcają się w trofozoity, a te w obrębie krwinek czerwonych ulegają podziałom na merozoity. Pojawiająca się w przebiegu choroby anemia jest następstwem hemolizy zewnątrz-, jak i wewnątrznaczyniowej oraz mechanicznego niszczenia erytrocytow przez pierwotniaki (1).

Objawy

Objawy babeszjozy są niespecyficzne i mogą manifestować się: gorączką, osłabieniem, anemią, żółtaczką, a niekiedy krwiomoczem. W przebiegu babeszjozy dochodzi do uszkodzenia wątroby i nerek, a nieleczone przypadki zarażenia na ogół kończą się śmiertelnie (1). Poszczególni przedstawiciele rodziny Babesidae mogą atakować różne gatunki zwierząt, powodując wystąpienie objawów chorobowych. Babeszjozę notuje się u: koni, bydła, kotów i psów (2-5). W Polsce, szczególnie w rejonach wschodnich, powszechnie spotykana jest babeszjoza psów wywoływana przez Babesia canis (1). Mimo że jest ona, wydawałoby się, chorobą dobrze poznaną, w wielu przypadkach nadal stanowi dla lekarzy weterynarii problem diagnostyczny i terapeutyczny. Dotychczas brak by...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy