Algorytmy postępowania w zastoinowej niewydolności serca u psów – opis przypadków klinicznych
Niewydolność serca jest zespołem objawów klinicznych wynikających ze zmian hemodynamicznych w sercu, które doprowadzają do upośledzenia funkcji układu krążenia i zmniejszenia przepływu krwi przez ważne dla organizmu narządy. Zastoinowa niewydolność serca (ZNS) jest efektem mechanizmów kompensacyjnych aktywowanych w niewydolności serca. Mechanizmy te to: pobudzenie układu współczulnego i – co jest z tym związane – wzrost częstotliwości i kurczliwości mięśnia sercowego, a także aktywacja układu renina – angiotensyna – aldosteron (RAA) na skutek zmniejszenia przepływu krwi przez nerki i uwolnienia reniny. Angiotensyna II doprowadza do wzrostu ciśnienia krwi, a w dalszej kolejności do przebudowy oraz włóknienia mięśnia sercowego. Natomiast aldosteron i wazopresyna odpowiadają za zatrzymanie wody oraz sodu w organizmie i dalszy wzrost ciśnienia napełniania komór. W początkowym etapie ww. procesy doprowadzają do wzrostu pojemności minutowej serca oraz poprawy perfuzji tkanek, ale z czasem serce jest „zmęczone” dalszym wzrostem objętości krwi, powrotem żylnym i w konsekwencji rozwija się ZNS.
Objawy kliniczne u pacjentów uzależnione są od rodzaju ZNS, a dokładniej od umiejscowienia procesu chorobowego w sercu. W przypadku chorób dotyczących lewej strony serca, takich jak: choroby wrodzone zastawki mitralnej (dysplazja/stenoza), przewlekła choroba zastawki mitralnej (MVD – ang. Mitral Valve Disease) czy kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM – ang. Dilated Cardiomyopathy), rozwija się lewokomorowa niewydolność serca, do której objawów klinicznych możemy zaliczyć: duszność mieszaną, kaszel, omdlenia czy nietolerancję wysiłkową.
Obecność zmian wrodzonych lub nabytych na zastawce trójdzielnej, obecność cech nadciśnienia płucnego czy również kardiomiopatia rozstrzeniowa doprowadzają do rozwoju prawokomorowej [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii