Alergia pokarmowa u psów i kotów: zasady rozpoznawania i leczenia
Dieta eliminacyjna może być przygotowywana samodzielnie w domu przez właściciela i w takim przypadku jest oparta na pokarmach, które do tej pory nie były podawane (21). Drugą zalecaną metodą jest zastosowanie diety komercyjnej przeznaczonej dla zwierząt z alergią pokarmową. Poglądy na temat tego, czy skuteczniejsza jest gotowa dieta komercyjna, czy też przygotowana we własnym zakresie, są podzielone (19, 38). Zdaniem autorów dobre wyniki przynosi stosowanie diety na bazie hydrolizowanego białka, które w związku z niską masą cząsteczkową nie jest w stanie wywoływać reakcji alergicznej (40).
Pozostałe diety oparte na pojedynczych źródłach białka również mogą być przydatne, a poprawa po ich zastosowaniu była stwierdzana u od 40 do 65% badanych kotów (w takich przypadkach należy przeprowadzić dokładny wywiad i wytypować takie białko, z którym zwierzę nie miało uprzednio kontaktu) (22).
Po uzyskaniu poprawy stanu klinicznego, co potwierdza nam rozpoznanie, podajemy kolejno i pojedynczo te składniki pokarmowe, które zwierzę jadło wcześniej. Jeśli po podaniu konkretnego składnika dojdzie do nawrotu objawów, oznacza to, że jest on czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój alergii pokarmowej. Objawy kliniczne związane z chorobą pojawiają się u zwierząt uczulonych na dany składnik pokarmowy najczęściej w czasie od 2 do 48 godzin po jego ponownym wprowadzeniu do diety.
Należy jednak obserwować zwierzę przez okres około 2 tygodni, ponieważ za pewne formy alergii pokarmowej, jak zostało to podane we wcześniejszej części artykułu, mogą być odpowiedzialne reakcje typu [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii