Alergia pokarmowa u psów i kotów: zasady rozpoznawania i leczenia
Czynniki usposabiające
Wykazano, że pewne czynniki mogą predysponować do rozwoju alergii pokarmowej. Wszystkie problemy, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia mechanizmów odpowiedzialnych za tolerancje na alergeny, predysponują do AP. Do tego typu czynników należą na przykład zakażenia jelit, jak również obecność pasożytów jelitowych (38).
Na podstawie przeprowadzonych badań wiadomo, że u kotów z inwazją Toxocara cati dochodziło do wytwarzania przeciwciał klasy IgE w stosunku do alergenów pokarmowych (11). Do rozwoju choroby predysponują ponadto inne współwystępujące choroby alergiczne, jak atopia (17, 37). Badania wskazują, że u psów z atopowym zapaleniem skóry występuje podwyższony poziom przeciwciał w stosunku do alergenów pokarmowych (10).
Główne alergeny
Antygenami odpowiedzialnymi za rozwój uczuleń są najczęściej glikoproteiny. U psów są to zwykle: wołowina, mleko i jego przetwory, jagnięcina, drób, zboże (głównie pszenica i kukurydza) (4, 23, 27, 38).
U kotów za rozwój alergii odpowiadają natomiast: ryby, wołowina, drób (14, 30). Powszechne jest występowanie nadwrażliwości na więcej niż jeden alergen u pojedynczego zwierzęcia. Uczulenie na kilka alergenów występuje u około 40% psów i około 50% kotów (13, 14).
Objawy kliniczne choroby
U psów objawy kliniczne alergii pokarmowej wyglądają identycznie jak te obserwowane w atopowym zapaleniu skóry. Atopowe zapalenie skóry u tego gatunku może być wywołane uczuleniem na pokarm, [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii