Aktywność biologiczna wybranych mikroelementów w skórze i ich rola w cukrzycy
Wśród pierwiastków koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu wyróżnia się mikro- i makroelementy. Cukrzyca, podobnie jak wiele innych jednostek chorobowych, jest w pewnym stopniu związana z zaburzeniami pierwiastkowymi. Wyrównanie tych zaburzeń ułatwia leczenie dolegliwości. Cukrzycy często towarzyszą objawy dotyczące skóry i jej przydatków. Są to m.in.: świąd, stany zapalne, grzybice i zakażenia drożdżakowe. Skóra zwierząt chorych na cukrzycę cechuje się zmniejszoną odpornością na działanie czynników mechanicznych, chemicznych i zakaźnych.
Jednym z podstawowych mikroelementów jest miedź. Zapotrzebowanie na miedź u psów rosnących wynosi 0,8 mg m.c. (na każde 1000 kcal ME), u psów dorosłych – 2,9 mg/kg m.c. (sucha masa, 3,67 kcal ME/g). Podstawową rolą tego pierwiastka jest aktywny udział w procesach oksydacyjno-redukcyjnych. Miedź, obok żelaza, jest komponentą oksydazy cytochromowej łańcucha oddechowego, wchodzi w skład licznych enzymów i białek.
Ceruloplazmina zawierająca miedź odgrywa ważną rolę w metabolizmie żelaza i utwardzaniu kolagenu. Miedź wpływa na metabolizm lipidów i właściwości mielinowej osłonki włókien nerwowych. Dzięki zdolności do tworzenia połączeń z kwasami nukleinowymi może powodować trwałe zmiany ich struktury, a w następstwie zmiany ich właściwości biochemicznych i genetycznych. Przyczyną wtórnego deficytu miedzi lub jej toksyczności mogą być interakcje zachodzące między miedzią a innymi pierwiastkami. Najczęściej obserwuje się antagonizm między miedzią a cynkiem (Cu-Zn) (1).
Natomiast synergizm z żelazem (Fe) ma korzystny wpływ na przebieg różnych procesów enzymatycznych, szczególnie syntezy hemoglobiny. Na proces wchłaniania miedzi przez organizm korzystnie wpływa wapń. Brak miedzi powoduje [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii