AAEP dzieli się wytycznymi dotyczącymi wirusowego zapalenia wątroby u koni
Amerykańskie Stowarzyszenie Praktyków Koniowatych (AAEP) opublikowało niedawno wytyczne dotyczące wirusowego zapalenia wątroby u koni, aby zapewnić lekarzom weterynarii wyczerpujące informacje i instrukcje dotyczące m.in. objawów klinicznych, diagnostyki, czynników ryzyka czy przenoszenia dwóch wirusów przyczyniających się do uszkodzenia wątroby u końskich pacjentów: parwowirusa (EqPV-H) i hepacywirusa (EqHV).
– Oba wirusy mogą występować i nie powodować aktywnie chorób. Testy szeregowe i wczesne badania diagnostyczne mogą pomóc lekarzom weterynarii w interpretacji, czy którykolwiek z wirusów jest przyczyną zapalenia wątroby – mówi Joy Tomlinson, DVM, PhD, DACVIM, autor wytycznych.
Jak podano w komunikacie, dokumenty zawierające wytyczne dla EqPV-H, które pierwotnie zostały opublikowane w 2021 r., zawierają aktualizacje i odpowiednie wytyczne dla EqHV, który niedawno został uznany za prawdopodobną przyczynę przewlekłego zapalenia wątroby u koni. Wytyczne dotyczące tej choroby zostały zatwierdzone i poddane przeglądowi przez Komitet ds. Chorób Zakaźnych AAEP i zarząd.
AAEP zauważyło również, że konie zakażone EqPV-H zazwyczaj pozostają bezobjawowymi nosicielami przez lata. Nosiciele wykazują niski poziom wirusa we krwi i stwarzają niewielkie lub zerowe ryzyko naturalnego przeniesienia wirusa na inne konie.
Konie z ostrym zakażeniem EqHV również nie wykazują klinicznych objawów choroby wątroby i eliminują wirusa w ciągu 20 tygodni. W przypadku pacjentów z przewlekłym zakażeniem EqHV infekcja potrwa przeszło 6 miesięcy, z niewielkim odsetkiem rozwijającego się zapalenia wątroby, które może trwać nawet przez lata.
Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych stwierdzono, że 40% koni jest zakażonych wirusem EqHV, a 15% wirusem EqPV-H. Najczęściej infekcja ustępuje po 20 tygodniach i występuje bez objawów klinicznych. Wśród koni zakażonych EqHV u 20% występuje uporczywa infekcja trwająca ponad 6 miesięcy. Zakażone konie mogą również mieć infekcję subkliniczną lub wykazywać objawy choroby wątroby o różnym nasileniu.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.