Weterynaria jest kobietą – czyli I Ogólnopolski Kongres Kobiet Weterynarii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Weterynaria jest kobietą – czyli I Ogólnopolski Kongres Kobiet Weterynarii

kongres kobiet weterynarii

25 września 2021 r. w hotelu Four Points by Sheraton Warsaw odbył się I Ogólnopolski Kongres Kobiet Weterynarii. Temu wyjątkowemu wydarzeniu przyświecało motto „Rozwój. Integracja. Motywacja”. Organizatorkami wydarzenia, jak i pomysłodawczyniami projektu Kobiety Weterynarii.pl są lek. wet. Anna Dominiak i Agata Niemiec.

 

W 10-godzinnym planie spotkania znalazły się ciekawe wykłady, sesje motywacyjne, ale i debata „Przyszłość kobiet weterynarii – co nam mówią wyniki badania?”, w której udział wzięły panelistki: dr n. wet. Sylwia Lew-Kojrys, dr n. wet. Dorota Pomorska-Handwerker, dr n. wet. Agnieszka Cekiera, lek. wet. Anna Dominiak, lek. wet. Anna Misztal-Kunecka, lek. wet. Małgorzata Ściskalska i Kamila Brodziak. Debatę moderowała Agata Niemiec.

Jakie są kobiety weterynarii? Co je przyciąga do zawodu lekarza, jak wyobrażają one sobie swoją rolę, jakie mają aspiracje oraz co stoi na przeszkodzie w osiąganiu wymarzonych celów? Takie pytania postawiły sobie autorki obszernego badania „Kobiety weterynarii”. Zawód ten do niedawna był zdominowany przez mężczyzn, dlatego warto poznać, jak postrzegają go ze swej perspektywy kobiety. Badanie zostało opracowane przez Mariolę Fulbiszewską i Elżbietę Lesińską z Intytutu CEM. Zagadnienia poruszone w raporcie są wielorakie i różnorodne, a należą do nich m.in.: rola pracy zawodowej w życiu kobiety, postrzeganie wizerunku lekarzy weterynarii, ocena narzędzi pracy, zarobki oraz współpraca ze środowiskiem zawodowym. Istotne jest również to, jak wygląda codzienna rzeczywistość kontra aspiracje, marzenia i wyobrażenia o zawodzie.

W Polsce wśród obecnie zatrudnionych lekarzy weterynarii 71% z nich to kobiety, 33,3% kobiet w weterynarii prowadzi własne kliniki, 79,2% dzieli swoje życie między karierę a rodzinę, a 56,4% ma więcej niż jedną specjalizację. Raport można uzyskać po wysłaniu wiadomości na adres biuro@kobietyweterynarii.pl, do czego serdecznie zachęcamy. W środku czekają na Was 93 strony bardzo szczegółowej analizy tego, jakie są polskie kobiety-lekarki weterynarii na podstawie odpowiedzi 645 kobiet weterynarii w wieku od 25 do 64 lat.

W trakcie Kongresu nie zabrakło świetnej atmosfery w duchu kobiet weterynarii, w końcu w spotkaniu uczestniczyło ponad 100 kobiet! Poruszono tematy biznesowe, efektywnego zarządzania zespołem w lecznicy weterynaryjnej – lek. wet Anna Dominiak, oraz aspektów prawnych będących wyzwaniem w prowadzeniu ZLZ – mecenas Magdalena Świąder. Agata Niemiec przedstawiła wizytę w lecznicy weterynaryjnej widzianą „okiem klienta”, a budowaniem pewności siebie zajęła się Joanna Godecka, trenerka, coach, autorka licznych książek dla kobiet z zakresu psychologii i motywacji. Wykłady wygłosili także lek. wet. Agnieszka Dereczeniuk i lek. wet. Jakub Kierski oraz dr n. wet. Michał Ceregrzyn. Ostatnią zamykającą Kongres prelegentką była Monika Sławecka – autorka książki Hejt, którą zainteresowani mogli zakupić na miejscu. Opowiadała ona o tym, jak radzić sobie z hejtem, który „był, jest i będzie”, a temat ten wywołał żywą dyskusję mimo późnej godziny.

I Kongres Kobiet Weterynarii niewątpliwie był udanym wydarzeniem, które przyciągnęło wiele osób, które chciały coś zmienić w swojej zawodowej codzienności i nie tylko. Organizatorki dziękują za liczne przybycie na wydarzenie oraz zapowiadają kolejną jego edycję – zgodnie z decyzją większości uczestniczek, które w ankiecie wyraziły chęć wzięcia udziału w II Ogólnopolskim Kongresie Kobiet Weterynarii. „Weterynaria w Praktyce”, jako patron medialny wydarzenia, dziękuje za zaproszenie i zgłasza swoją obecność za rok!

Opracowała: Karolina Osys

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy