Konferencja Topics in Veterinary Oncology - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Konferencja Topics in Veterinary Oncology

Już po raz 20. w dawnym klasztorze w Soesterbergu, nieopodal Utrechtu w Holandii, spotkali się zajmujący się onkologią lekarze weterynarii z Europy, USA i Korei Południowej. Spotkanie raczej kameralne, gromadzące zwykle około 150 lekarzy weterynarii. Warto nadmienić, że sporą ich grupę, bo aż 25 osób, stanowili Polacy.

Onkologia stale się rozwija i rośnie też zapotrzebowanie na wiedzę teoretyczną i praktyczną. Każdego roku konferencje odbywają się pod wspólnym tematem przewodnim. Tym razem były to nowotwory skóry. Wykładowcami byli uznani specjaliści z zakresu onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej i patomorfologii, tacy jak: dr Craig Clifford, dr Julius Liptak czy dr Sjoerd Klarenbeek. Omówiono aspekty diagnostyczno-terapeutyczne takich nowotworów jak: mastocytoma, czerniaki, chłoniaki skóry, naczyniakomięsaki, guzy histiocytarne czy rak płaskonabłonkowy.

Ogólnym trendem jest doskonalenie technik operacyjnych z uwzględnieniem przeszczepów płatów skóry oraz coraz szersze stosowanie immunoterapii i terapii celowanej. Dyskusje kuluarowe, jak co roku, pozwalają na zawiązywanie i pogłębianie znajomości oraz wzajemną wymianę doświadczeń. Wielu uczestników jeszcze przed wyjazdem deklarowało udział w przyszłorocznej Konferencji. W międzyczasie, w maju tego roku, czeka nas jeszcze Kongres Europejskiego Stowarzyszenia Onkologów Weterynaryjnych w Porto.

Źródło: archiwum organizatorów

Galeria

Poznaj nasze serwisy