III Ogólnopolski Kongres Kobiet Weterynarii, 7.10.2023 r. - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

III Ogólnopolski Kongres Kobiet Weterynarii, 7.10.2023 r.

Lekarki weterynarii stawiają na rozwój i integrację, co potwierdza fakt, iż Kongres Kobiet Weterynarii już na stałe wpisał się w kalendarz eventów weterynaryjnych i zgromadził 240 uczestniczek, liderek opinii, reprezentantów firm i stowarzyszeń partnerskich. Jest to doskonała okazja do rozmów i poszerzania wiedzy z zakresu rozwoju osobistego i kompetencji biznesowych, a także aby poznać najnowsze trendy i rozwiązania w branży oferowane przez sponsorów i firmy partnerskie. „Weterynaria w Praktyce”, już tradycyjnie była patronem medialnym tego wydarzenia, a patronaty honorowe pełniły Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna i Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych.

Kongres otworzyły organizatorki i ambasadorki projektu: lek. wet. Anna Dominiak, dr n. wet. Dorota Pomorska Handwerker i dr n. wet. Agnieszka Cekiera, następnie głos zabrała lekarka weterynarii, Posłanka na sejm RP Dorota Niedziela i Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, lek. wet. Marek Mastalerek.

Tematem przewodnim Kongresu były wyzwania związane z prowadzeniem działalności weterynaryjnej, z jakimi spotkają się na co dzień lekarki. Róża Szafranek, jedna ze 100 najważniejszych kobiet ze świata biznesu w Polsce wg „Forbes Women”, odkryła przed nami zjawisko „Syndromu oszusta w prowadzeniu biznesu”, z którym boryka sią większość z nas. Dr Anna Kosater odniosła się do obciążenia codziennymi obowiązkami zawodowymi i osobistymi w prelekcji „Ile waży głowa lekarki?”. Lek. wet. Jakub Kierski (Zoetis) w prelekcji „Jak innowacyjne terapie podnoszą jakość życia pacjentów i ich rodzin” przedstawił dane z badań nad więzią opiekunów z ich zwierzętami, lek. wet. Artur Andrzejczak (Boehringer Ingelheim) omówił „Nowoczesne rozwiązania w walce z pasożytami”. Dr Agnieszka Cekiera udzieliła cennych rad, jak zachować dobrą relację z opiekunem pacjenta, jednocześnie ceniąc swój prywatny czas. Zuzanna Świerc zaprosiła nas do świata twardych danych w prelekcji „Finanse: jakie wskaźniki świadczą o rozwoju biznesu?”, a następnie trenerki z Novatika, lek. wet. Anna Dominiak i Aneta Wójcik, z przymrużeniem oka zaprezentowały style zarządzania w lecznicach oraz już całkiem na poważnie kompetencje przyszłości, niezbędne w każdej lecznicy weterynaryjnej. Poznaliśmy także spojrzenie branży na przyszłość w wynikach ankiety realizowanej wśród lekarzy weterynarii – co znamienne, mimo trudniejszych warunków prowadzenia działalności niż 5 lat temu, 75% respondentów z optymizmem spogląda na rozwój i przyszłość swojej firmy. Adam Bułka z PayPo opowiedział „Jak wykorzystać popularność płatności odroczonych w weterynarii dzięki aplikacji Vetineo”, a Artur Adamiec, architekt współpracujący z grupą LuxVet, omówił temat „Vet Design – piękno i ergonomia wnętrza lecznicy”. Proces zgłaszania zdarzeń niepożądanych i nadchodzące zmiany w przepisach zaprezentowali Aleksandra Bieniek, Moyers i Radosław Knap z POLPROWET. Mecenas Karolina Kędziora, Prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, podała realne przykłady dyskryminacji kobiet i rekomendacje działania. Na zakończenie, Ola Petrus, komiczka i aktywistka, w pełnym humoru wystąpieniu uzmysłowiła nam znaczenie inkluzywności, docenienia różnorodności i wzajemnej akceptacji.

Stałym elementem kongresu jest debata „Mamy wpływ!”. W wymianie poglądów, która uświadamia nam, co się dzieje wokół, gdy bierzemy sprawy w swoje ręce, uczestniczyły organizatorki oraz lek. wet. Maja Zaborowska, Posłanka Dorota Niedziela, dr Beata Degórska, dr Małgorzata Mikuła, dr Magdalena Kraińska.

Lekarki weterynarii potrzebują wspólnej przestrzeni i czasu, aby wymieniać się doświadczeniami. Jeśli potrzebujesz poczuć atmosferę rozwoju, integracji i  motywacji, to Kongres Kobiet Weterynarii jest miejscem, gdzie warto być! Zacytujmy wypowiedź uczestniczki, nadesłaną w ankiecie „Niezwykła inicjatywa pokazująca nowe spojrzenie na weterynarię. Szczególnie ciekawe wykłady, dotyczące psychologii i problemów, z którymi wszystkie się spotykamy. Kongres wywołał we mnie poczucie solidarności z resztą kobiet w weterynarii, czego się po sobie nie spodziewałam!

Pełna fotorelacja z wydarzenia dostępna jest na fanpage Kobiety Weterynarii na FB. Do zobaczenia na kolejnej edycji, 5 października 2024!

Opracowała: lek. wet. Anna Dominiak

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy