III Międzynarodowa Konferencja Weterynaryjnej Medycyny Ratunkowej PAVECC - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

III Międzynarodowa Konferencja Weterynaryjnej Medycyny Ratunkowej PAVECC

Polskie Towarzystwo Weterynaryjnej Medycyny Ratunkowej zostało powołane w 2018 roku przez lekarzy weterynarii – praktyków, których działania zawodowe są związane z pomocą zwierzętom w stanach naglących i zagrożenia życia.

Głównym zakresem aktywności Towarzystwa są działania edukacyjne skierowane do lekarzy, techników, studentów oraz opiekunów zwierząt. Kolejną odsłoną tych działań była III Międzynarodowa Konferencja PAVECC, która miała miejsce w Krakowie 6-8 października br. Konferencja została w całości poświęcona zagadnieniom z zakresu toksykologii klinicznej psów i kotów. O wadze problemu związanego z potencjalnym ryzykiem toksycznego oddziaływania elementów środowiska życia człowieka na blisko bytujące z nim zwierzęta świadczy udział blisko 200 uczestników z kraju i zagranicy. Wydarzenie obejmowało zajęcia warsztatowe, sesje wykładowe dla lekarzy oraz szkolenie techników.

Tak szeroki zakres działań edukacyjnych wynika z rosnącej świadomości, że skuteczność działań ratunkowych to suma kompetencji wszystkich osób zaangażowanych w opiekę nad pacjentem, właściwego przepływu informacji oraz umiejętności efektywnego wykorzystania posiadanego wyposażenia. W tym zakresie uczestnicy mogli uzyskać wiadomości i wskazówki w czasie zajęć prowadzonych przez prelegentów będących niekwestionowanymi autorytetami w obszarze „emergency and critical care”.

Szczególnym powodem do satysfakcji dla naszego stowarzyszenia była obecność i prowadzenie zajęć z zakresu resuscytacji przez Kenichiro Yagi – prezesa VECCS i dyrektora inicjatywy RECOVER – organizacji zajmującej się wprowadzaniem standardów zwiększających skuteczność działań ratunkowych.

Równie wysoko w przeprowadzonej wśród uczestników ankiecie zostały ocenione wykłady z zakresu wykorzystania specyficznych odtrutek (antidotum), standardów procedur dekontaminacji, diagnostyki i postępowania w zatruciach zwierząt substancjami psychoaktywnymi zażywanymi przez ich opiekunów, zaburzeń neurologicznych czy informacji o procedurach prawnych postępowania w przypadkach podejrzenia celowego zatrucia zwierząt. Bardzo dobrze przyjęte zostały zajęcia praktyczne z zakresu resuscytacji prowadzone według algorytmów szkoleniowych RECOVER z użyciem nowoczesnego sprzętu w postaci fantomu psa, pozwalającego na ocenę skuteczności podejmowanych działań.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność oraz aktywny udział w wydarzeniach, czego wyrazem były liczne pytania i dyskusje. Dziękujemy naszym Partnerom i Patronom, dzięki którym możliwa stała się realizacja naszego zamierzenia w założonym kształcie.

Wszystkich zainteresowanych tematyką weterynaryjnej medycyny ratunkowej zachęcamy do śledzenia naszych aktywności. Zapraszamy za rok.

Zarząd PAVECC

Galeria

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy