Jakie jest Twoje rozpoznanie? Preanalityka – czy mamy wpływ na jakość wyniku? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakie jest Twoje rozpoznanie? Preanalityka – czy mamy wpływ na jakość wyniku?

Na jakość wyniku laboratoryjnego mają wpływ różne czynniki, które możemy podzielić na: przedlaboratoryjne i laboratoryjne.

Do czynników przedlaboratoryjnych mających znaczenie dla wyniku należą:

Stan zwierzęcia w momencie pobierania materiału do badania (np. czy jest na czczo, wypoczęte, spokojne).Właściwe pobranie materiału (np. oczyszczenie miejsca wkłucia, odpowiedni ucisk stazy).Właściwe opracowanie (np. odwirowanie) i opisanie materiału, odpowiednie przechowanie oraz zabezpieczenie na czas transportu.Odpowiedni transport materiału (czas, temperatura).

W zależności od stanu zwierzęcia musimy podjąć decyzję jakie badanie da nam potencjalne wskazówki do przyczyny tego stanu. Wybierając badanie, musimy pamiętać, że są parametry, których poziom zależy od: wieku, płci, wagi, rasy zwierzęcia, stanu fizjologicznego (np. ciąża), jak i od pory dnia (np. dobowe wahania poziomu kortyzolu).

Następnie powinniśmy dokładnie ustalić, jaki materiał jest potrzebny do wykonania wybranego badania i jak powinien być przechowywany i transportowany, aby nie stracił swoich właściwości. Te informacje znajdują się najczęściej na zleceniu badań laboratoryjnych, ewentualnie można je uzyskać, dzwoniąc do laboratorium.

Do pobrania niektórych materiałów (np. krwi, moczu, wycinków) zwierzę powinno być odpowiednio przygotowane.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy