Możliwości wykorzystania oznaczenia NT-proBNP w praktyce klinicznej u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Możliwości wykorzystania oznaczenia NT-proBNP w praktyce klinicznej u kotów

Koty często są trudnymi pacjentami i możemy mieć problem z oceną ich stanu klinicznego. Dlatego też w wielu przypadkach podejmujemy decyzję o konieczności wykonania badań dodatkowych. Aby ułatwić diagnostykę chorób serca u kotów, można posłużyć się oznaczeniem mózgowego peptydu natriuretycznego (NT-proBNP) w surowicy. Oznaczenie tego parametru można wykorzystać jako badanie przesiewowe u pacjentów bezobjawowych, np. przed znieczuleniem, czy u ras predysponowanych do chorób serca. Może ono również być pomocne w odróżnieniu przyczyn duszności i wykrycia pacjentów z niewydolnością serca.

Mózgowy peptyd natriuretyczny został początkowo wyizolowany z mózgu świni i stąd zawdzięcza swoją nazwę. Jednak szybko okazało się, że głównym miejscem jego syntezy jest u ludzi komora serca, zaś u zwierząt – przedsionek. BNP nie jest magazynowany, a wydzielany zaraz po jego wytworzeniu. Białko to jest syntetyzowane na skutek wzrostu napięcia ścian miocytów na skutek wzrostu obciążenia wstępnego i następczego. Jest on syntetyzowany jako propeptyd – proBNP, a następnie rozszczepiany na dwa odcinki. Pierwszy, aktywny biologicznie 32-aminokwasowy odcinek C-końcowy, i drugi, nieaktywny biologicznie 76 aminokwasowy odcinek N-końcowy (ang. N-terminal proBNP – NT-proBNP). Fragment N-końcowy jest wolniej usuwany z krążenia, co powoduje, że jego stężenie w osoczu jest wyższe i mniej zmienne niż odcinka C-końcowego. Powoduje to, że N-końcowy fragment BNP jest lepszym i czulszym markerem sercowym. Mózgowy peptyd natriuretyczny powoduje natriurezę, a więc diurezę spowodowaną wzrostem filtracji kłębuszkowej, i zahamowanie reabsorbcji zwrotnej sodu.

Doprowadza również do zmniejszenia napięcia mięśniówki gładkiej naczyń, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, spadku ciśnienia tętniczego oraz zmniejszenia obciążenia wstępnego komór. Ma również działanie antyproliferacyjne, hamuje układ współczulny, hamuje również układ renina – angiotensyna – aldosteron oraz hamuje procesy włóknie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.