Możliwości leczenia akupunkturą schorzeń neurologicznych

Możliwości leczenia akupunkturą schorzeń neurologicznych u zwierząt

Akupunktura to niefarmakologiczna metoda leczenia, polega na wprowadzaniu specjalnie przeznaczonych do tego celu igieł w określone punkty na ciele zwierzęcia (ryc. 1, 2) (35). Samo słowo „akupunktura” pochodzi od dwóch łacińskich słów: acus – igła oraz punctura – nakłucie (9). Chińska legenda głosi, iż stan kulawych koni znacznie polepszał się po tym, jak w trakcie bitwy zostały postrzelone z łuku. Źródła historyczne podają, że po raz pierwszy tę metodę leczniczą wykorzystano w Chinach na przełomie XVI i XVII wieku p.n.e. (36).

Pierwsze igły do akupunktury były wykonywane z kamienia. Natomiast pierwszy zapis opisujący zastosowanie akupunktury w weterynarii powstał w 650 roku p.n.e. i pochodzi z Kanonu Medycyny Weterynaryjnej Bai-Le napisanej przez generała Bai Le Zhen Jinga (8).

Większość pierwszych prac na temat akupunktury weterynaryjnej dotyczy wyłącznie koni, jednakże dzieła, które powstały później, dotyczą również: bydła, świń, wielbłądów, owiec, kóz, a nawet kur, kaczek oraz gęsi. Natomiast w źródłach starochińskich brak informacji na temat sposobów leczenia akupunkturą psów i kotów, a wiedza i techniki stosowane dzisiaj są zaczerpnięte i zaadaptowane z tekstów na temat terapii u ludzi (36).

Punkty akupunkturowe

Punkty akupunkturowe są uporządkowane w szlaki zwane meridianami. Według Tradycyjnej Chińskiej Medycyny (TCM) to właśnie w meridianach przepływa Qi – energia każdego żywego organizmu, a zaburzenia jej przepływu wywołują choroby. Meridiany i punkty akupunkturowe odpowiadają wiązkom nerwowo-naczyniowym, rozgałęzieniom nerwów, płytkom nerwowo-mięśniowym oraz splotom naczyniowym.

Prócz meridianów i „zwykłych’’ punktów akupunkturowych istnieją alarmowe punkty akupunkturowe: Shu znajdujące się na grzbietowej części ciała, oraz Mu znajdujące się na brzusznej części ciała zwierzęcia. Odpowiadają one znanym w medycynie zachodniej strefom Haeda, które wykazują zwiększoną wrażliwość w przypadku choroby danego narządu. Podstawą reakcji w stref...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy