KIL-W apeluje o pilne działania - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

KIL-W apeluje o pilne działania

KIL-W apeluje o pilne działania – spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa zdominowane przez problemy środowiska weterynaryjnego

Na początku kwietnia br. przedstawiciele Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej spotkali się z reprezentantami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii, by omówić kluczowe postulaty środowiska weterynaryjnego. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim opóźnień w realizacji projektów legislacyjnych oraz narastających trudności kadrowych w zawodzie lekarza weterynarii.

W spotkaniu, któremu przewodniczył wiceminister Jacek Czerniak, udział wzięli m.in. dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Wojciech Wojtyra oraz przedstawiciele GIW. Ze strony samorządu lekarsko-weterynaryjnego obecni byli: prezes KIL-W Marek Mastalerek oraz wiceprezesi Tomasz Górski i Marek Kubica.

Brak postępów w sprawie podwyżek

Jednym z najpilniejszych tematów był postulat zmiany rozporządzenia dotyczącego wynagrodzenia dla lekarzy weterynarii i innych osób wykonujących czynności z upoważnienia powiatowego lekarza weterynarii. Mimo że projekt nowelizacji – opracowany przez KRL-W – został przekazany resortowi już we wrześniu 2024 r., do dziś nie podjęto żadnych istotnych działań legislacyjnych.

Przedstawiciele KIL-W przypomnieli, że projekt pozostaje zgodny z wcześniejszymi ustaleniami z ministrami Czesławem Siekierskim i Jackiem Czerniakiem. W świetle rosnącego ryzyka wystąpienia pryszczycy oraz potrzeby sprawnej mobilizacji lekarzy w działaniach przeciwepizootycznych, podniesienie stawek wynagrodzeń nabiera szczególnego znaczenia.

Z niezrozumieniem przyjęto natomiast negatywne stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii wobec proponowanych zmian i jego działania opóźniające procedowanie. KIL-W zaapelowała o natychmiastowe wdrożenie podwyżek, wskazując na konieczność zapewnienia ciągłości i sprawności działania Inspekcji Weterynaryjnej.

Wdrożenie AHL i systemowej opieki nad stadami

Kolejnym istotnym punktem spotkania było wdrożenie rozporządzenia UE tzw. Animal Health Law (AHL). Samorząd domaga się wprowadzenia obowiązkowych wizyt lekarzy weterynarii w gospodarstwach oraz zawierania umów między hodowcami a lekarzami sprawującymi opiekę nad stadami.

Jak podkreślono, ustanowienie stałej opieki weterynaryjnej umożliwi lepszą profilaktykę, szybsze wykrywanie chorób, ograniczenie antybiotykooporności i poprawę dobrostanu zwierząt. Skorzystają na tym również konsumenci i producenci – produkty pochodzenia zwierzęcego staną się bezpieczniejsze i bardziej konkurencyjne na rynku.

Zastrzeżenia wobec systemu eKLZ

W trakcie rozmów zwrócono również uwagę na kontrowersyjne działania związane z testowaniem programu eKLZ, służącego do raportowania zużycia produktów przeciwdrobnoustrojowych. Zdaniem samorządu, część powiatowych lekarzy weterynarii oraz GLW wymusza udział lekarzy urzędowych w testach systemu, mimo jego niedopracowania, licznych problemów technicznych i braku wynagrodzenia za dodatkowe obowiązki.

KIL-W przypomina, że zgodnie z przepisami unijnymi, obowiązek raportowania spoczywa na właścicielu lub posiadaczu zwierząt, nie zaś na lekarzu weterynarii.

Kadrowy kryzys na wsiach

Zarząd KIL-W kolejny raz zwrócił uwagę na narastający problem niedoboru lekarzy weterynarii na terenach wiejskich. Z roku na rok ubywa specjalistów świadczących usługi w zakresie leczenia zwierząt gospodarskich, co zagraża ciągłości opieki weterynaryjnej i bezpieczeństwu zdrowia zwierząt.

Wśród rekomendowanych rozwiązań znalazły się:

  • podniesienie wynagrodzeń za czynności urzędowe i monitoring chorób,
  • wdrożenie przepisów AHL do prawa krajowego,
  • wprowadzenie obowiązkowych świadectw zdrowia przy przemieszczaniu zwierząt,
  • system powszechnych ubezpieczeń dla zwierząt gospodarskich,
  • dofinansowanie nocnych i świątecznych dyżurów ZLZ,
  • ulgi podatkowe oraz dopłaty mieszkaniowe dla lekarzy podejmujących pracę na wsi.

Brak druków PWZ – zagrożenie dla młodych lekarzy

Samorząd zwrócił też uwagę na poważne opóźnienia w realizacji zamówienia druków prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii, które powinno zostać dostarczone przez Ministerstwo Rolnictwa już w 2024 roku. Tymczasem uroczyste wręczenia dokumentów dla absolwentów kierunków weterynaryjnych zbliżają się wielkimi krokami.

Źródło: https://vetpol.org.pl/spotkanie-w-ministerstwie-rolnictwa/, https://www.infowet.pl/aktualnosci/215/zarzad_kil_w_spotkal_sie_z_przedstawicielami_resortu_rolnictwa_nie_zabraklo_problemow_do_omowienia,2651.html?mp=promo

Poznaj nasze serwisy