Drugie ognisko ASF u świń w 2026 roku
Drugie ognisko ASF u świń w 2026 roku. Chorobę potwierdzono w woj. kujawsko-pomorskim
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu drugiego w tym roku ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w Polsce. Chorobę potwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 7 lipca 2026 r., wykonanych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, pełniący funkcję Krajowego Laboratorium Referencyjnego ds. ASF.
Drugie ognisko ASF wykryto w gospodarstwie utrzymującym 774 świnie, zlokalizowanym w miejscowości Czapelki w gminie Świecie (woj. kujawsko-pomorskie). Gospodarstwo znajduje się na obszarze objętym ograniczeniami określonymi w przepisach unijnych.
W związku z potwierdzeniem choroby Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła działania przewidziane w przepisach dotyczących zwalczania ASF. Obejmują one m.in. likwidację stada i utylizację zwierząt, oczyszczanie oraz dezynfekcję gospodarstwa, przeprowadzenie dochodzenia epidemiologicznego, a także wyznaczenie obszarów objętych ograniczeniami (zapowietrzonego i zagrożonego) w promieniu 10 km od ogniska.
Pierwsze ognisko ASF u świń w 2026 roku potwierdzono pod koniec maja w gospodarstwie liczącym ponad 21 tys. świń, położonym w miejscowości Jarosławsko (woj. zachodniopomorskie). Obecne ognisko jest drugim przypadkiem choroby w stadzie świń od początku roku.
Afrykański pomór świń pozostaje jedną z najpoważniejszych chorób zakaźnych trzody chlewnej. Każde potwierdzone ognisko wiąże się z koniecznością wdrożenia rygorystycznych działań administracyjnych i weterynaryjnych, mających na celu ograniczenie dalszego szerzenia się wirusa.
Przeczytaj również: Profilaktyka zamiast masowego uboju zwierząt
POSTĘPOWANIA
w weterynarii


