Ochrona dobrego imienia lekarza weterynarii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ochrona dobrego imienia lekarza weterynarii

Postępowanie karne

W przypadku, gdy już spotkała nas taka przykra sytuacja, warto jest oczywiście zabezpieczyć zrzut z ekranu komentarza czy opinii. Posłuży on jako materiał dowodowy w sprawie. Zebranie takiego dowodu jest wręcz koniecznym element postępowania karnego.

Sporym utrudnieniem jest fakt, że jest to przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego. Oznacza to, że samodzielnie konstruujemy akt oskarżenia i wnosimy do sądu. Opłata sądowa to kwota 300 zł. Prokurator może wstąpić do postępowania, ale nie musi. Jeśli nie znamy danych adresowych osoby, musimy sprawę zgłosić na policję, aby ta pomogła nam to ustalić. Niestety sprawa zazwyczaj jest wtedy bardzo długa.

Postępowanie z oskarżenia prywatnego przebiega zgodnie z założeniami kodeksu postępowania karnego. Tak jak autorka wspomniała już wcześniej, prokurator (oskarżyciel publiczny) może przystąpić do postępowania po naszej stronie. Autorka zalecałaby jednak skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika (najlepiej takiego, który jest obeznany z tematem funkcjonowania „świata” posiadaczy zwierząt – ma doświadczenie w tego typu sprawach), ponieważ zna przepisy kodeksu postępowania karnego i ma wiedzę, jak najlepiej skonstruować akt oskarżenia i do jakiego sądu go wnieść. Można powoływać świadków i zgłaszać dowody na poparcie swoich twierdzeń. To my oskarżamy, a więc musimy mieć materiał wskazujący winę, osoba oskarżona nie musi się bronić – to jej należy udowodnić winę. Nie można zapominać również o treści art. 46 Kodeksu karnego, czyli o możliwości wnoszenia o zasądzenie nawiązki.

Postępowanie karne jest postępowaniem szybszym aniżeli postępowanie cywilne. Konieczne jest w nim wykazanie, że wpis doprowadził do obniżenia zaufania do wykonywanego przez nas zawodu.

Art. 212 [Zniesławienie]

§1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w §1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§3. W razie skazania za przestępstwo określone w §1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

§4. Ściganie przestępstwa określonego w §1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego”.

mec. Agnieszka Łyp-Chmielewska
Kancelaria Adwokacka
ul. Henryka Sienkiewicza 14 41-300 Dąbrowa Górnicza

opinie, opinie

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.