Wirus małpiej ospy a zwierzęta domowe 🐒 - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wirus małpiej ospy a zwierzęta domowe 🐒

małpiej ospy
fot. istock

W ciągu ostatnich kilku tygodni wzrosła liczba przypadków zachorowań na wirus małpiej ospy u ludzi w Europie i Wielkiej Brytanii.

Jak dotąd nie ma dowodów na to, że wirus małpiej ospy zaatakował zwierzęta domowe, a za liczbę zachorowań u ludzi prawdopodobnie odpowiada przenoszenie wirusa z człowieka na człowieka.

Wirus może zaatakować wiele gatunków zwierząt, w tym zwierzęta domowe takie jak gryzonie, króliki i zwierzęta naczelne. Zwierzęta mogą wykazywać objawy kliniczne w przypadku zakażenia, a zwierzęta domowe, które miały kontakt z zakażonym opiekunem, mogą przez pewien czas być nosicielami (fomitami) wirusa na swojej sierści, przenosząc go z jednego miejsca na drugie.

Chociaż obecnie ogólna liczba przypadków zakażenia u ludzi jest stosunkowo niska, lekarze weterynarii w praktyce mogą nadal spotykać się ze zwierzętami z gospodarstw domowych, w których przebywają osoby zarażone małpią ospą. BSAVA współpracuje z departamentami rządowymi, takimi jak Defra, APHA i UKHSA, które zajmują się doradztwem w zakresie zdrowia publicznego, w celu opracowania wytycznych, które pomogą lekarzom weterynarii – praktykom małych zwierząt – w takich przypadkach.

Wytyczne obejmują szereg scenariuszy i zawierają porady dotyczące środków bezpieczeństwa biologicznego, objawów klinicznych w przypadku ich wystąpienia oraz sposobu kontaktowania się z APHA w razie potrzeby. Dostępne tutaj

Wytyczne zawierają również link w załączniku B dla opiekunów zwierząt domowych lub osób z gospodarstw domowych zarażonych małpią ospą, które przeprowadzają samoizolację, zawierający informacje o tym, jak najlepiej opiekować się swoimi zwierzętami i co robić, jeśli ich zwierzę zachoruje i będzie wymagało wizyty u lekarza weterynarii; link jest dostępny tutaj.



Źródło: Monkeypox virus & pets

Czytaj także: COVID-19 — testy na obecność wirusa u zwierząt

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.