Weterynaria w Praktyce wydanie nr 7-8/2020 już w sprzedaży! - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Weterynaria w Praktyce wydanie nr 7-8/2020 już w sprzedaży!

Szanowni Czytelnicy!
weterynaria w praktyce

Pandemia COVID-19 wymusiła przeniesienie wielu usług w sferę wirtualną. Wiele spraw można załatwić przez Internet. Poza internetowymi zakupami, e-puapem, webinariami, pojawiły się także e-porady medyczne. W weterynarii, ze względu na brak dopracowanych algorytmów i trudności w weryfikacji objawów tudzież możliwości badania fizykalnego, zapewne trzeba będzie jeszcze trochę na takie usługi poczekać. Niemniej, podobnie jak inne branże, nie jesteśmy w stanie wyizolować się z przestrzeni publiczno-medialnej. Zanim trafi do nas klient, w większości przypadków sprawdzi w sieci informacje na temat chociażby możliwości dojazdu, godzin otwarcia, a przy okazji, mimochodem pozna opinie o nas, jakie zamieszczają klienci. Warto wiedzieć, czy i jak wpływać na swój wizerunek. Oczywiście wiedza merytoryczna to podstawa, ale nie mniej istotne jest wrażenie osobiste, także to wirtualne, jakie nasz ZLZ i my sami wywrzemy na potencjalnych klientach. Pamiętajmy, że klient ocenia wszystko, począwszy od elewacji budynku, skończywszy na okularach recepcjonistki.

Właściciele oczekują od nas empatii i profesjonalizmu. Ów profesjonalizm wynika między innymi ze stałego podnoszenia kwalifikacji, poszerzania wiedzy, śledzenia informacji branżowych. Niektóre dyskusje, jak chociażby o żywieniu dietami tak zwanymi ewolucyjnymi, mogą przybierać formę dysput światopoglądowych. Ważne, żeby mieć merytoryczne podstawy do dyskusji. Część właścicieli chorych zwierząt szuka najpierw informacji w sieci. Niedawno zadziwił mnie klient, który zapytał o możliwość leczenia jego psa lekiem, który oficjalną (webinarową) premierę miał zaledwie kilka dni wcześniej.

Dostępność do informacji jest nieograniczona, tym bardziej warto je sprawdzać, choćby z ciekawości, czy nie pojawiło się coś nowego, i weryfikować autentyczność tych informacji, np. zachwalaną przez producentów niemalże „cudowną siłę” niektórych suplementów diet. Zwłaszcza że niektóre z nich były badane tylko w warunkach laboratoryjnych lub efektywność zależy od drogi podania, gdyż na przykład doustnie nie wchłaniają się. Dotyczy to wielu dziedzin nauk medycznych, które są jednymi z najdynamiczniej rozwijających się. Zachęcam do lektury artykułów na temat nowości, ciekawostek, przeglądu dotychczasowych informacji, opisów przypadków, słowem wszystkiego tego, co być może się przyda. I pamiętajmy, że za jakiś czas dzisiejsza wiedza też może ulec weryfikacji. Warto być na bieżąco, żeby lepiej leczyć, lepiej pomagać.

Satysfakcjonującej lektury.
Wojciech Hildebrand

W numerze 7-8/2020 znajdziesz:
✓ Polecamy

Social media w weterynarii dla opornych. O tym, czy warto prowadzić zakładowego Facebooka i jak to robić, aby uzyskiwać wymierne efekty

✓ Dermatologia

Zasady szamponoterapii u psów i kotów

✓Choroby zakaźne

Mykoplazmoza hemotropowa kotów w świetle obserwacji własnych

✓ Kardiologia

Wpływ niedoczynności tarczycy na układ krążenia u psów

Choroby serca okiem patologa cz. II. Wrodzone wady zastawek

✓ Onkologia

Chemioterapia jako metoda leczenia przeciwnowotworowego w praktyce weterynaryjnej

✓ Farmakologia

Postępowanie farmakologiczne przy osteoartritis u psa. Leki i dodatki paszowe stosowane w osteoartritis u psa

✓ Artykuł promocyjny

Zastosowanie karmy Hepatic® (Royal Canin) u psów z upośledzoną czynnością wątroby w przebiegu babeszjozy

✓ Chirurgia

Pierwotna nadczynność przytarczyc. Rozpoznawanie. Leczenie chirurgiczne

✓ Nagłe przypadki

Anafilaksja – czy każdy pacjent wymaga podania adrenaliny?

✓ Rehabilitacja

Nauka chodu rdzeniowego w przypadku porażenia kończyn z brakiem czucia bólu głębokiego – opis przypadku

Żywienie

Zalety i wady diet ewolucyjnych w żywieniu psów

✓ Choroby wewnętrzne

Wczesna diagnostyka przewlekłej choroby nerek – czynniki ryzyka

✓ Kazuistyka

Nietypowe ropomacicze u suki – opis przypadku

✓ Zwierzęta egzotyczne

Kontrastowe badanie radiograficzne przewodu pokarmowego ptaków

✓ Warto wiedzieć

Odszkodowania dla klienta za błędy w sztuce lekarsko-weterynaryjnej

✓ VET-Kwestionariusz

#social media – w sieci komunikatów – Rozmowa z lek. wet. Natalią Strokowską i Wojciechem Perkuciem


Dołącz do grona prenumeratorów „Weterynarii w Praktyce”


Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.