Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu ponownie najlepszą uczelnią przyrodniczą w Polsce

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu ponownie najlepszą uczelnią przyrodniczą w Polsce

Już po raz czwarty z rzędu Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (UPWr) znalazł się na pierwszym miejscu polskich uczelni przyrodniczo-rolniczych w rankingu Perspektyw. W zestawieniu ogólnym uczelnia znajduje się na 26. miejscu, czyli o cztery pozycje wyżej niż w roku ubiegłym.

Fundacja Edukacyjna ,,Perspektywy” jest prywatną fundacją non-profit, która od przeszło 10 lat wspiera szkolnictwo wyższe w przemianach internacjonalnych. Podczas swojej działalności nieustannie rozwija swoje kompetencje w dziedzinie zagranicznego marketingu uczelni, buduje sieć kontaktów, zdobywa doświadczenie i profesjonalizuje swoje usługi.

W tym roku, już po raz 25. ,,Perspektywy” przygotowała ranking najlepszych uczelni w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu po raz kolejny został uznany przez kapitułę najlepszą uczelnią przyrodniczo-rolniczą w kraju.

Ranking Uczelni Akademickich opiera się na kilku grupach kryteriów. Jednym z nich i jednocześnie mającym największy udział procentowy w metodologii zestawienia, jest efektywność naukowa, która obejmuje skuteczność pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych na badania i rozwój, a także funduszy z programów Unii Europejskiej oraz publikacje, kwalifikacje kadry, uprawnienia habilitacyjne i doktorskie, cytowania i tak zwany TOP 10, czyli wskaźnik określający, w jakim stopniu publikacje uczelni są obecne w 10% najczęściej cytowanych czasopism na świecie.

W kryterium związanym z efektywnością naukową, UPWr zajął 15. miejsce w Polsce i 1. wśród uczelni przyrodniczych. Jest to skok aż o 9 pozycji w stosunku do roku ubiegłego. Szczególnie korzystnie uczelnia wypadła we wskaźniku związanym z pozyskiwaniem środków na badania i rozwój.

Mocną stroną UPWr jest także innowacyjność. Już drugi rok z rzędu Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu jest w czołówce polskich uczelni z największa liczbą przydzielonych patentów. Zarówno pod względem zgłoszeń patentowych, jak i liczby otrzymanych praw wyłącznych przodują uczelnie techniczne, a w pierwszej dziesiątce tylko Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Uniwersytet Śląski nie należą do tej kategorii.

O ile UPWr zajmuje w kryterium odnoszącym się właśnie do innowacyjności dopiero 32. miejsce wśród wszystkich polskich uczelni, o tyle jest to 1. pozycja wśród uczelni przyrodniczych. Co więcej, we wskaźniku mierzącym ilość patentów i praw ochronnych w Polsce, uczelnia zajmuje 7. miejsce.

Pełny ranking można znaleźć na stronie Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

Znajdź swoją kategorię

2756 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy