Szczepienie lekarzy weterynarii przeciwko COVID-19 - decyzja - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Szczepienie lekarzy weterynarii przeciwko COVID-19 – decyzja

AKTUALIZACJA

Na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej pojawiła się odpowiedź Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz odpowiedź Ministerstwa Zdrowia w sprawie pisma Prezesa Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej o uwzględnienie lekarzy weterynarii w Narodowym Programie Szczepień przeciwko COVID-19 w sekcji VI – kolejność szczepień w etapie I na równi ze służbami mundurowymi.

Niestety, pomimo starań, do tej pory nie udało się wpisać lekarzy weterynarii na listę szczepień w pierwszym etapie.

Poniżej odpowiedzi:

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna stara się o uwzględnienie lekarzy weterynarii w kolejnym etapie szczepień przeciwko COVID-19.

szczepienie lekarzy weterynarii
fot. istock

Jacek Łukaszewicz, Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej wystosował do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnika Rządu ds. szczepień na COVID-19 – Michała Dworczyka pismo, które prezentujemy w galerii poniżej.

Samorząd lekarzy weterynarii ocenił, iż pandemia koronawirusa jest dla nich ogromnym zagrożeniem. Podkreślają, że są oni integralną częścią globalnego systemu, którego celem jest ochrona nas wszystkich.

Lekarze weterynarii nieprzerwanie walczą z afrykańskich pomorem świń, grypą ptaków, przeprowadzają monitoring innych chorób zakaźnych, badają zwierzęta rzeźne i mięsne, sprawują nadzór nad przetwórstwem żywności pochodzenia zwierzęcego. Dzięki nim możliwy jest eksport żywności, który jest jednym z filarów polskiej gospodarki.

Również lekarze weterynarii zajmujący się leczeniem zwierząt domowych, które zapewniają ludziom towarzystwo i poprawiają samopoczucie w trakcie pandemii, poprzez wizyty ich opiekunów w przychodniach weterynaryjnych narażeni są na bezpośredni kontakt z osobami chorymi na COVID-19.

Jak napisał Jacek ŁukaszewiczZwracamy się więc, w ramach konsultacji społecznych dotyczących przedmiotowego programu, z prośbą o uwzględnienie lekarzy weterynarii w Narodowym Programie Szczepień Przeciwko COVID-19 w sekcji VI – Kolejność szczepień w etapie I na równi ze służbami mundurowymi ze względu na ich działalność o kluczowym znaczeniu dla państwa. Podkreślamy przy tym fakt, że powyższa prośba dotyczy bardzo wąskiej (ok. 20 tys. lekarzy weterynarii w Polsce), ale wysoko wyspecjalizowanej grupy zawodowej.

Pismo:Źródło:

szczepienie lekarzy weterynarii, szczepienie lekarzy weterynarii,

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.