Nowe badanie stwierdza czynniki ryzyka zapalenia dziąseł u kotów

Nowe badanie stwierdza czynniki ryzyka zapalenia dziąseł u kotów

Nowe badania pokazują wzrost ryzyka zapalenia dziąseł u kotów karmionych dietą mokrą, a także z płaszczami pomarańczowymi, jak i nie polującymi na zdobycz oraz kotów, które dryblują podczas głaskania w wieku sześciu miesięcy.

Zapalenie dziąseł u kotów jest jednym z najczęściej diagnozowanych stanów, ale i jedynym odwracalnym stadium choroby przyzębia. Dlatego wczesne wykrycie i leczenie tej choroby jest niezbędne dla zapobiegania jej postępowi.

Nowe badanie opublikowane w Journal of Small Animal Practice, jako pierwsze wykorzystuje potencjalnie zebrane dane do oszacowania rozpowszechnienia i czynników ryzyka zapalenia dziąseł w grupie kotów domowych. Do badania wykorzystywane są dane od 860 kotów w wieku do sześciu lat.

Stwierdzono, że zapalenie dziąseł jest częstym stanem u kotów w wieku do sześciu lat, a częstość występowania wzrasta z wiekiem, z 24,5% u kotów w wieku poniżej 12 miesięcy, do 56,3% u kotów w wieku od pięciu do sześciu lat.

Szanse na zapalenie dziąseł u kotów w wieku 3-4 lata były wyższe u kotów:
– karmionych wyłącznie mokrą lub mieszaną (mokrą/suchą) dietą w porównaniu z dietą wyłącznie na sucho
– które nie zgłosiły polowania na zdobycz w porównaniu do zgłoszonych „myśliwych”
– u których zgłoszono dryblowanie podczas głaskania w wieku sześciu miesięcy w porównaniu do osobników, u których nie zgłoszono dryblowania
– z pomarańczowymi wariantami koloru sierści w porównaniu do kotów, u których takie umaszczenie nie występuje
Zauważono również, że płeć nie ma wpływu na stan zdrowia dziąseł u kotów.

Choroba przyzębia jest jednym z najczęstszych stanów u kotów, potencjalnie powodujący problemy z jedzeniem i zachowaniami takimi jak pielęgnacja. Nasze badanie wykazało, że nawet młode koty mogą mieć objawy zapalenia dziąseł, dlatego ważne jest regularne i wczesne omawianie i monitorowanie zdrowia zębów u kota, szczególnie dla tych kotów, które mogą być bardziej zagrożone – mówi Jess Williams, główny autor badania.

Wyniki tego badania mogą pomóc lekarzom weterynarii zidentyfikować koty z większym ryzykiem zapalenia dziąseł i doradzić właścicielom w sprawie dietetycznych i doustnych zaleceń dotyczących opieki zdrowotnej w celu ochrony przed zapaleniem dziąseł. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę znaczenie wczesnego wykrywania i leczenia zapalenia dziąseł w zapobieganiu postępowi choroby.

Źródło: https://www.bsava.com/article/new-study-finds-risk-factors-for-gingivitis-in-cats/

Znajdź swoją kategorię

2679 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.