Naukowcy z UPWR udowodnili, że buldogi były hodowane już w starożytnym Rzymie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Naukowcy z UPWR udowodnili, że buldogi były hodowane już w starożytnym Rzymie

buldogi
fot. istock
W 2007 roku w ruinach antycznego miasta Tralleis natrafiono na niekompletne kości psa. Zainteresowali się nimi naukowcy z UPWr i Uniwersytetu w Stambule. Przeprowadzono kraniometrię, która pozwoliła porównać czaszkę z innymi wynikami badań archeozoologicznych i czaszkami psów współczesnych. Wyniki jednoznacznie wskazały, że znalezisko reprezentuje typ brachycefaliczny, przypominający buldoga francuskiego.

Odkrycie to dostarcza cennych informacji, potwierdzając istnienie krótkopyskich psów już w starożytności. Znaleziony pies był traktowany wyjątkowo dobrze, co odróżnia go od innych odkrytych szczątków psów pracujących. Istnienie więzi między człowiekiem a zwierzęciem już w tamtych czasach jest dowodem na to, że miłość człowieka i zwierzęcia nie jest nowym zjawiskiem.

Profesor Chrószcz podkreśla, że morfologia psów i wzorzec rasy zmieniają się z czasem. Choć ikonografia rasy buldoga francuskiego wykazuje pewne różnice, to morfologia psa z Tralleis bardziej przypominał współczesnego buldoga francuskiego niż inne psy ze starożytnego Rzymu. Starożytni Rzymianie rozróżniali psy głównie pod względem zastosowania, a nasz antyczny pies miał pełnić rolę towarzysza człowieka.

To odkrycie przyniosło nieoczekiwane zamieszanie i dostarczyło nowych spostrzeżeń, skupiając uwagę naukowców na nietypowych szczątkach zwierzęcych.

Źródło: Archeozoologowie UPWr dowiedli, że już Rzymianie hodowali małe buldogi

Czytaj także: WSAVA ostrzega przed „kryzysem dobrostanu psów” wśród ras brachycefalicznych

buldogi

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.