Feline Grimace Scale ‒ nowe narzędzie do oceny bólu u kotów - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Feline Grimace Scale ‒ nowe narzędzie do oceny bólu u kotów

Członek WSAVA Global Pain Council opracował nowe narzędzie do oceny bólu u kotów

Aby leczyć ból, musimy wiedzieć, jak go rozpoznać i ocenić.

Feline Grimace Scale, to nowe narzędzie wykorzystujące zmiany w mimice twarzy do oceny bólu. Urządzenie zostało opublikowane w Open-access Journal Scientific Reports by Nature Publishing, opracowane i zatwierdzone w laboratorium dr Paulo Steagalla, we współpracy z naukowcami z Université de Montréal. Dr Steagall jest profesorem nadzwyczajnym w dziedzinie anestezji weterynaryjnej i leczenia bólu na Université de Montréal, współprzewodniczącym WSAVA Therapeutic Guidelines Group oraz członkiem WSAVA Global Pain Council i Global Dental Guidelines Committee.

Feline Grimace Scale monitoruje pięć obszarów działania:

  • pozycja uszu
  • zamykanie powiek
  • napięcie kufy
  • pozycja wąsów
  • pozycja głowy

Każda jednostka aktywności jest oceniana przez lekarza weterynarii od 0 do 2. Ogólnie wyniki wskazują, czy kot odczuwa ból i czy konieczne jest przez to podanie środków przeciwbólowych.

Dr Steagall mówi: „Zmiany behawioralne wywołane bólem są łagodne i specyficzne u kotów, przez co mogą one być pod wpływem stresu, strachu i niepokoju. Skala Feline Grimace Scale jest krokiem naprzód w podnoszeniu standardów radzenia sobie z bólem u kotów. Narzędzie jest częścią programu doktoranckiego Dr Mariny Evangelisty i mieliśmy szczęście być wspierani przez Zoetis podczas pracy nad nim. Mamy bardzo obiecujący plan rozpowszechniania wyników i kontynuowania naszych badań w tej dziedzinie”.

Źródło: New tool for acute pain assessment in cats developed by WSAVA Global Pain Council Member

Czytaj także: Koniec z szyciem ran ‒ czas na taśmę dwustronną!

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.