Dr hab. Stanisław Dzimira, prof. UPWr został Dziekanem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dr hab. Stanisław Dzimira, prof. UPWr został Dziekanem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej

Dr hab. Stanisław Dzimira, prof. UPWr, został NOWYM Dziekanem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na lata 2020-2024.

Specjalnie dla vetkompleksowo.pl dr hab. Stanisław Dzimira zdradza plany i cele, które zamierza zrealizować w czasie trwania swojej czteroletniej kadencji. Nowy Dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej przedstawił nam również swoją obsadę dziekańską.

W imieniu Redakcji czasopisma „Weterynaria w Praktyce” życzymy Panu dr. hab. Stanisławowi Dzimirze, prof. UPWr, aby wszystkie cele jakie sobie postawił w tej kadencji zostały osiągnięte.

Dr hab. Stanisław Dzimira, prof. UPWr: Według słów Rektora UP we Wrocławiu prof. J. Bosego będzie to kadencja dydaktyczna i chcielibyśmy się wpisać w ten plan. Po pierwsze dlatego, że na dydaktyce wysokiej jakości bardzo nam zależy, po drugie – jesteśmy zobligowani do utrzymania wysoko ocenionego poziomu dotychczasowymi sukcesami, czyli wyróżniającą oceną Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Chcemy wypaść jak najlepiej przy kolejnej weryfikacji ze strony Komisji, a to czeka nas już w kolejnym roku kalendarzowym. Dodatkowo w 2025 roku mija nam termin akredytacji z Europejskiego Stowarzyszenia Wydziałów Weterynaryjnych (EAEVE), do tego czasu musimy sporządzić raport samooceny, wypunktować swoje słabe i mocne strony i chcielibyśmy aby tych ostatnich było jak najwięcej. Stowarzyszenie duży nacisk kładzie właśnie na wysoką jakość dydaktyki. To wszystko zaś komponuje się nam z planem budowy kliniki dla dużych zwierząt, która nie ma, prawdę mówiąc, racji bytu w centrum miasta ‒ przy placu Grunwaldzkim. Nie mamy tu na to miejsca ani możliwości na prowadzenie leczenia, badań i dydaktyki w tym konkretnym obszarze medycyny weterynaryjnej. O ile zawsze można jakieś pomieszczenie przystosować, to oprócz pomieszczeń potrzebne są padoki, wybiegi, jednym słowem ‒przestrzeń. Dlatego też klinika, w której leczone będą konie czy krowy musi zostać zlokalizowana poza miastem. Liczę więc na to, że uda nam się rozpocząć, a może nawet zakończyć w ciągu tej 4-letniej kadencji budowę nowej kliniki. Zwolnienie pomieszczeń w kampusie pozwoliłoby nam też zaadaptować je na potrzeby leczenia małych zwierząt. Dlatego nie ukrywam, że dla pacjentów, dla procesu leczenia, ale i dla dydaktyki, korzystne będzie wydzielenie pomieszczeń np. na pomieszczenia szpitalne.

O obsadzie dziekańskiej:
dr hab. Stanisław Dzimira prof. uczelni – Dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej

Dr hab. Stanisław Dzimira prof. uczelni, ukończył wrocławski Wydział Medycyny Weterynaryjnej w 1997 roku. W trakcie studiów w roku akademickim 1995/96 był stypendystą monachijskiego Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Ludwiga Maxymiliana. Po ukończeniu studiów został zatrudniony na stanowisku asystenta w Katedrze Anatomii Patologicznej, Patofizjologii i Weterynarii Sądowej macierzystej uczelni. Stopień doktora nauk weterynaryjnych uzyskał w 2005 roku, a stopień dr habilitowanego w 2019. W 2017 został kierownikiem Katedry Patologii UPWr, w latach 2012-2020 był prodziekanem ds studenckich.

W ramach swojej pracy zawodowej zajmuje się głównie diagnostyką sekcyjną, cyto- i histopatologiczną oraz prowadzi badania nad spontanicznymi i przeszczepialnymi nowotworami u zwierząt. Inne aspekty pracy naukowej to m.in. badania nad morfologią gonad zwierząt dotkniętych zaburzeniami w rozwoju płci oraz wpływ antocyjanów zawartych w dereniu Cornus mas na miażdżycę tętnic u królików.

Współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą (m.in. Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, Katedra Farmakologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Katedra Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, French National Institute for Agriculture, Food, and Environment (INRAE), Faculty of Veterinary Medicine, Ghent University, Merelbeke, Belgium).

Jest autorem i współautorem wielu artykułów i doniesień naukowych oraz skryptów dla Studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. Za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną został wielokrotnie wyróżniony nagrodami Rektora. Został odznaczony srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę.

Prodziekani:
dr hab. Bożena Króliczewska, prof. uczelni – Prodziekan ds. studenckich

Dr hab., prof. uczelni, absolwentka Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi (obecnie Wydział Biologii i Biotechnologii), na kierunku biotechnologia Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (1994 r.). Od 2001 roku adiunkt w Katedrze Biostruktury i Fizjologii Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Stopień doktora nauk rolniczych w zakresie zootechniki uzyskała w 2000 r., tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie i dyscyplinie nauk weterynaryjnych w 2014 r., a od 2018 r. jest profesorem uczelni na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Pełni funkcję przewodniczącej Rady Bibliotecznej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w kadencji 2016-2020. Od 2015 roku jest Wydziałowym Koordynatorem ds. Systemu POL-on. Pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Dziekańskiej ds. informacji o działalności badawczo-rozwojowej Wydziału za lata 2013-2016. Członek Komisji do spraw ewaluacji dyscypliny przy Radzie Dyscypliny Weterynaria w kadencji 2019-2020. Przewodnicząca Komisji ds. sprawozdawczości i informacji o działalności badawczej przy Radzie Dyscypliny Weterynarii w kadencji 2019-2020. Członek Rady Programowej Kierunku Weterynaria w kadencji 2019-2020. Pełniła funkcję opiekuna studentów kierunku weterynaria w latach 2004/2005 oraz 2014/2015.

Prowadzi zajęcia z przedmiotu „Fizjologia zwierząt” dla studentów II roku Weterynarii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej oraz z przedmiotu „Animal Physiology” dla studentów II roku English Division, a ponadto wykłady z przedmiotu „Fizjologia zwierząt” dla studentów II roku Biologii, Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt, „Fizjologia i żywienie” dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I roku Rolnictwa, Wydziału Przyrodniczo-Technologiczny oraz wykłady: pt. „Wybrane zagadnienia z fizjologii ptaków”i „Behawioryzm ptaków” na Specjalizacyjnych Studiach Podyplomowych „Choroby drobiu oraz ptaków ozdobnych”. Jest promotorem 4 prac magisterskich i 1 doktorskiej.

Autorka licznych artykułów w czasopismach naukowych głównie związanych z procesami fizjologicznymi zachodzącymi w przewodzie pokarmowym zwierząt,jak na przykładwpływem różnych dodatków do pasz na organizm zwierząt, z wykorzystaniem składników pokarmowych oraz ich wpływem na jakość produktów pochodzenia zwierzęcego; badaniami aktywności mikroflory przewodu pokarmowego w procesach fermentacji in vitro oraz in vivo u zwierząt z żołądkiem jedno- i wielokomorowym, zjawiskiem stresu oksydacyjnego i jego negatywnych skutków na stan zdrowia.

Autorka i współautorka 4 rozdziałów w podręcznikach akademickich oraz opinii o przydatności dydaktycznej podręczników. W swoim dorobku naukowym posiada 34 publikacje naukowe w polskich i zagranicznych czasopismach, w tym z listy JCR, 38 doniesień w języku polskim i angielskim, 17 artykułów popularnonaukowych. Recenzentka publikacji w czasopismach krajowych i międzynarodowych, recenzentka prac doktorskich oraz członek komisji doktorskich i habilitacyjnych.

Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego.

Nagrodzona 9 nagrodami Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w dziedzinie badań naukowych, dydaktycznej i organizacyjnej.

dr Katarzyna Kosek-Paszkowska, prof. uczelni – Prodziekan ds. współpracy z zagranicą i studiów anglojęzycznych

Dr nauk wet Katarzyna Kosek-Paszkowska, ukończyła Wydział Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu. Po studiach rozpoczęła pracę w Katedrze Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Konsumenta na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu, w której pracuje do dziś na stanowisku adiunkta. Obroniła pracę doktorską dotyczącą powiązania systemu HACCP z jakością mikrobiologiczną przetworów mięsnych. Oprócz prowadzenia zajęć dydaktycznych i badań naukowych jest także czynnym audytorem wiodącym systemów zarządzania jakością w branży spożywczej takich jak HACCP, ISO 22000, ISO 9001, BRC oraz ekspertem EAEVE oceniającym europejskie wydziały weterynaryjne. Jest specjalistką w zakresie higieny zwierząt rzeźnych i żywności zwierzęcego pochodzenia.

Od 2016 roku pełni funkcję Prodziekana ds. Współpracy z Zagranicą i Studiów Anglojęzycznych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu.

Zainteresowania zawodowe: systemy zarządzania jakością w przemyśle spożywczym, bezpieczeństwo żywności, zagrożenia mikrobiologiczne związane z żywnością.

Zainteresowania pozanaukowe: podróże, języki obce ( biegła znajomość czterech), dobra literatura i film.

prof. dr hab. Artur Niedźwiedź ‒ Prodziekan ds. spraw klinicznych

Urodził się 15 grudnia 1979r. w Krakowie. Świadectwo dojrzałości uzyskał tamże, w 1998r. w XVI LO im. K.K. Baczyńskiego. Jako laureat szczebla wojewódzkiego olimpiady ekologicznej, został przyjęty na studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu, które ukończył w 2004r. Bezpośrednio po nich rozpoczął pracę w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów jako asystent, gdzie zatrudniony jest do chwili obecnej. W 2009 roku uzyskał stopień doktora nauk weterynaryjnych na podstawie rozprawy pt. „Wpływ stresu transportowego na wybrane wskaźniki układu antyoksydacyjnego we krwi koni”. Stopień doktora habilitowanego w dziedzinie i dyscyplinie nauk weterynaryjnych uzyskał w 2015r. na podstawie dorobku naukowego i pracy habilitacyjnej „Badania nad patofizjologią nawracającej choroby obturacyjnej płuc (RAO) u koni”. Tytuł naukowy profesora uzyskał w roku 2020.

Od roku 2013 jest Wydziałowym Kuratorem Studenckich Kół Naukowych, a od 2017r. pełni funkcję wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Hipiatrycznego. Jest redaktorem naczelnym czasopisma „Weterynaria w Terenie” oraz członkiem rad programowych czasopism „Macedonian Veterinary Review” (Republika Macedonii Północnej) oraz „Scientific Journal of Veterinary Medicine – Bila Tserkva National Agrarian University” (Ukraina).

Odbył liczne staże zagraniczne w renomowanych ośrodkach naukowych, m.in. w USA, Niemczech, Francji, oraz Belgii. Aktywnie współpracuje z ośrodkami badawczymi z USA, Szwajcarii oraz Belgii. Członek The Equine asthma group – międzynarodowej organizacji zajmującej się koordynowaniem i ujednolicaniem badań naukowych oraz wydawaniem rekomendacji dotyczących postępowania klinicznego u koni z astmą.

Promotor 3 zakończonych prac doktorskich oraz dwóch trwających przewodów. Jest autorem lub współautorem ponad 140 prac naukowych, 96 doniesień i komunikatów konferencyjnych, 3 monografii oraz licznych artykułów popularno-naukowych. Od wielu lat jako przewodniczący kieruje pracami komitetu organizacyjnego konferencji „Nowości w chorobach wewnętrznych koni”, oraz innych, mniejszych konferencji i szkoleń o tematyce hipiatrycznej.

Jest specjalistą z zakresu chorób koni. Jego kierunki badawcze skupiają się w obrębie chorób układu oddechowego i pokarmowego koni, endokrynologii oraz parazytoz przewodu pokarmowego. Kierował zadaniem w grancie przyznanym przez NCBiR oraz współpracował jako wykonawca w dwóch zagranicznych projektach naukowych. Za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjna został 10 krotnie wyróżniony nagrodą Rektora. Został odznaczony brązowym Medalem za Długoletnią Służbę.

Stanisław Dzimira

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.