Czy smog jest niebezpieczny dla zwierząt? - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Czy smog jest niebezpieczny dla zwierząt?

Smog jest skutkiem działalności człowieka. To nienaturalne zjawisko wynikające z niekorzystnych warunków atmosferycznych i zanieczyszczeń powietrza. Smog to skład związków chemicznych i pyłów, które są groźne dla człowieka, ale jak się okazuje, również dla naszych zwierząt.

Według WHO zanieczyszczenia powietrza zabija rocznie 6,5 mln ludzi, Europejska Agencja Środowiska mówi, że w Polsce jest to 50 tys. zgonów rocznie.

Wyjście na spacer z psem to obecnie nie lada wyzwanie. Poprzez wysokie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu ludzie wychodzą na dwór w maseczkach filtrujących powietrze. Jak wiadomo niestety nie wynaleziono jeszcze takiej ochrony dla zwierząt. Smog w organizmie zwierzęcia jest równie niebezpieczny jak u ludzi. Wśród konsekwencji wymienić można: zapalenia spojówek i łzawienie, nowotwory, ryzyko utraty węchu, problemy z układem oddechowym. Ponadto zapalenie oskrzeli, płuc, astmę u kotów, rozwój chorób neurologicznych. Nawet uszkodzenia na poziomie białek, lipidów i struktury DNA.

Ludzie wciąż nie zdają sobie sprawy jak bardzo szkodliwy jest smog, nie wszystkim udaje się uchronić przed jego skutkami. W związku z tym nie zastanawiają się oni jak wdrożyć ochronę przed smogiem dla swoich pupili. W miastach można zaopatrzyć się w oczyszczacze powietrza, które na pewno poprawią sytuację ludzi, jak i mieszkających z nimi zwierząt. Zwierzęta dzikie i bezpańskie mają niestety trudniej. Przez to, że cały czas przebywają na zewnątrz, do tego chodząc na 4 łapach po gruncie pełnym pyłów, są o wiele bardziej narażone na odczuwanie skutków smogu. Jeśli wolno żyjące zwierzęta przebywają z dala od zabudowań i zgiełku miasta ‒ ich sytuacja jest lepsza, gdyż smog dotyczy głównie dużych aglomeracji miejskich.

Jak chronić swoje zwierzęta przed smogiem?

Warto zacząć opłukiwać zwierze po spacerach, skupić się na oczach i wdrożyć zakrapianie ich sztucznymi łzami w celu oczyszczenia worka spojówkowego. Zalecane jest również ściągnięcie aplikacji monitorujących jakość powietrza w naszym miejscu zamieszkania, by wiedzieć czy spacer tego dnia będzie bezpieczny. Poleca się również, na wypadek alarmującego stanu smogu, nauczyć psy załatwiania się do kuwety.

Źródło: Jak smog wpływa na zwierzęta domowe (psy,koty) i dzikie?

Czytaj również: Trwają prace nad badaniami kontrolnymi krwi dla psów

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.