Czy psy mogą wyczuć chorych na COVID-19? - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Czy psy mogą wyczuć chorych na COVID-19?

psy mogą wyczuć chorych na COVID-19?
fot. istock
Trwają badania nad możliwością wykrywania przez psy za pomocą węchu osób chorych na COVID-19. Do tej pory w Wielkiej Brytanii w jednej z fundacji wyszkolono psy, które potrafią w taki sposób wczuć osoby chore na nowotwór, malarię czy chorobę Parkinsona.

Już od miesięcy na zagranicznych stronach można było przeczytać, że trwają badania nad tym, czy psy mogą „wywąchać” osoby, które zaraziły się COVID-19, jednak dopiero teraz rozpoczęto badania i szkolenie psów do tego celu w Polsce. Badania koordynują naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Psy biorące udział w programie pilotażowym to Negrita, Sony, Bruce i Hunter, które mają za sobą szkolenie do pracy węchowej. Na tym etapie psy zostaną zapoznane z charakterystycznym zapachem, którzy towarzyszy chorym na Covid. Co prawda wirus sam w sobie nie ma żadnego zapachu, jednak ludzie, którzy zachorowali wydzielają na tyle specyficzną woń, że pozwala ona na wykrycie jej przez psy. Oczywiście „wywąchanie” przez psa nie oznacza ostatecznej diagnozy, specjalistyczne testy wciąż będą potrzebne, jednak taki sposób pomoże wykryć bezobjawowych nosicieli.

Jak mówi dr hab. Michał Dzięcioł ‒ jeden z naukowców UPWr, który bierze udział w badaniu, według dotychczasowych badań skuteczność tej metody wynosi między 85-90%. Zaznacza również, że psy mają o wiele bardziej czuły węch niż jakiekolwiek inne sztuczne urządzenie.

Program „Detekcja Covid-19 przez psy” zrzesza m.in. badaczy z MSWiA, szkoleniowców, treserów, przewodników, instruktorów, osoby projektujące szkolenia i monitorujące pracę psów. Projektem koordynuje dr Agata Kokocińska-Kusiak.

Jak wspomniano wcześniej badanie to nie jest pierwszym tego typu. Wcześniej przeprowadzono je w Czechach, Francji i Finlandii, dlatego teraz Polacy mogą czerpać wiedzę również z zagranicznych materiałów, ale nie trzymają się jej kurczowo, gdyż biorą pod uwagę rzeczy, które nie zostały do tej pory zbadane np. czy przy kontakcie psa z osobą chorą pies, tak samo jak człowiek, może utracić węch. To ważne, gdyż utrata węchu przez psa wyszkolonego do takiej pracy byłaby ogromną stratą.

Psy wyszkolone do wykrywania chorych na covid-19 pracowałyby na lotniskach, stadionach, w galeriach handlowych i przejściach granicznych.Źródło: Psy mają wykrywać zakażonych Covid-19! Projekt z udziałem uczelni z Wrocławia. Jak to działa?

Czytaj także: COVID-19 — testy na obecność wirusa u zwierząt

psy mogą wyczuć chorych na COVID-19?, psy mogą wyczuć chorych na COVID-19?

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.