Choroby układu oddechowego i pokarmowego psów są ze sobą silnie powiązane - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Choroby układu oddechowego i pokarmowego psów są ze sobą silnie powiązane

układu oddechowego
fot. istock
W badaniu dotyczącym połykania przeprowadzonym na University of Missouri CVM 75% psów z chorobami układu oddechowego miało nieprawidłowości w przewodzie pokarmowym.

Jak twierdzi University of Missouri (MU) College of Veterinary Medicine (CVM) psy z chorobami układu oddechowego mogą być bardziej narażone na nieprawidłowości w układzie pokarmowym. W niedawnym badaniu analizującym wzajemne oddziaływanie zaburzeń w układzie oddechowym i pokarmowym psów, psy z chorobami układu oddechowego były znacznie bardziej narażone na nieprawidłowości, takie jak przypadkowe wdychanie pokarmu lub płynu do płuc (tj. aspiracja), refluks żołądkowo-przełykowy lub pozaprzełykowy oraz problemy z połykaniem, w porównaniu z grupą kontrolną.

W badaniu wzięło udział 45 psów z objawami klinicznymi ze strony układu oddechowego, u których nie występowały objawy żołądkowo-jelitowe (GI), a także 15 zdrowych psów stanowiących grupę kontrolną. Badacze wykonali zdjęcia rentgenowskie, podczas gdy każdy pies jadł i pił w naturalnej pozycji (tj. stojącej), aby poszukać nieprawidłowości w połykaniu lub ruchu materiału do lub z żołądka zwierzęcia.

75% psów z chorobami układu oddechowego, u których nie stwierdzono objawów ze strony układu pokarmowego, miało jedną lub więcej współistniejących nieprawidłowości układu pokarmowego, co wskazuje, że właściciele psów i klinicyści powinni starać się identyfikować i ściśle monitorować potencjalne problemy trawienne u psów z chorobami układu oddechowego, nawet jeśli zwierzę nie wydaje się mieć problemów z połykaniem i nie wymiotuje.

Psy, które przychodzą do naszej kliniki z objawami choroby układu oddechowego, takimi jak kaszel lub trudności w oddychaniu, często mogą mieć problemy z górnym odcinkiem przewodu pokarmowego – mówi kierownik badania, Carol Reinero, DVM, PhD, DACVIM (SAIM). – Ma to sens, ponieważ to właśnie w tym obszarze krzyżują się te ścieżki, zdrowy pies powinien wdychać i nie połykać lub połykać i nie wdychać, ale kiedy to się nie udaje, może rozwinąć się choroba, w tym możliwość połknięcia zbyt dużej ilości powietrza lub dostania się pokarmu lub wody do płuc.
Kiedy pacjenci przychodzą na badanie, zadajemy bardzo szczegółowe pytania dotyczące między innymi środowiska, diety, tego, czy kaszel jest związany z jedzeniem lub piciem, lub czy zwierzę upuszcza jedzenie podczas jedzenia. – mówi dr Vientós-Plotts. – Odpowiedzi na te pytania mogą pomóc w opracowaniu zaleceń dotyczących dodatkowych badań diagnostycznych, które pozwolą nam zapewnić kompleksowy plan dla każdego pacjenta.

Strategie postępowania mające na celu poprawę jakości życia (QoL) pacjentów mogą obejmować zmiany w diecie, zamienniki wody, zabiegi chirurgiczne lub zalecenia dotyczące przybrania lub utraty wagi.

Jak mówi Vientós-Plotts – chociaż zaburzenia układu oddechowego i pokarmowego są powszechne i mogą wystąpić u każdego psa, buldogi francuskie i inne rasy brachycefaliczne są znacznie bardziej narażone na problemy zarówno z układem oddechowym, jak i pokarmowym niż większość innych ras.

Dzieje się tak, ponieważ ich tkanki oddechowe są zgniecione na znacznie mniejszej powierzchni, więc otwory doprowadzające powietrze są mniejsze. Ponieważ mają trudności z oddychaniem, może to powodować refluks lub przepuklinę żołądka, a także są bardzo podekscytowane jedzeniem, więc mogą zapomnieć o oddychaniu, dopóki nie są w połowie połykania, co może spowodować przedostanie się pokarmu lub płynu do płuc.

„Videofluoroscopic swallow study abnormalities identify aerodigestive disorders in dogs with respiratory disease versus healthy controls” zostało opublikowane w Journal of Veterinary Internal Medicine. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.

Źródło: Canine respiratory, digestive disease ‘strongly linked,’ study says

Czytaj także: Testy przeciwciał kluczowe dla wykrywania i leczenia Brucella canis

Komentarze

Znajdź swoją kategorię

2380 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Parazytologia
Parazytologia
reklama

Weterynaria w Terenie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.