AVMA wprowadza nowe wytyczne dotyczące eutanazji zwierząt - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

AVMA wprowadza nowe wytyczne dotyczące eutanazji zwierząt

Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii (AVMA) wydało zaktualizowaną wersję swoich wytycznych dotyczących eutanazji zwierząt. Dyrektywy, uznane na całym świecie za najlepsze w zakresie eutanazji humanitarnej, zostały opublikowane po raz pierwszy w 1963 roku, a ostatnio zaktualizowane w 2013 roku.

Opracowany przez wielu lekarzy weterynarii-ekspertów i sformułowany przez członków AVMA, 121-stronicowy dokument oferuje „oparte na nauce praktycznie wytyczne dotyczące łagodzenia cierpienia i bólu zwierząt przeznaczonych do eutanazji”.

Wytyczne te mają na celu wspieranie lekarzy weterynarii w różnych środowiskach przy podejmowaniu decyzji dotyczących zwierząt wymagających eutanazji.

Zalecenia w szczególności dotyczą eutanazji: zwierząt towarzyszących, zwierząt hodowlanych, zwierząt gospodarskich, koniowatych, ptaków, ryb i bezkręgowców wodnych oraz zwierząt z hodowli ekologicznej i wolno żyjących zwierząt nieudomowionych. Zawarte są w niej informacje na temat „fizjologicznych i behawioralnych reakcji zwierząt na eutanazję, wpływu eutanazji na osoby ją wykonujące i obserwujące oraz wykonalności i skutków różnych sposobów eutanazji”.

Aktualizacje obejmują następujące elementy: metody, techniki i środki stosowane w eutanazji, dołączono do nich również szczegółowe opisy, aby pomóc lekarzom weterynarii w przeprowadzeniu ich fachowej oceny. Rozszerzono lub dodano sekcje dotyczące poszczególnych gatunków, aby uwzględnić więcej wytycznych dla gatunków lądowych i wodnych trzymanych w różnych celach i w różnych warunkach. W miarę możliwości wykorzystano odpowiednie schematy blokowe, ilustracje, tabele i załączniki w celu wyjaśnienia zaleceń.

Instrukcje te są częścią serii wytycznych AVMA dotyczących polityki w zakresie humanitarnej eutanazji, która zawiera również wytyczne dotyczące odpowiedniego uboju i depopulacji zwierząt.

Źródło: AVMA releases new pet euthanasia guidelines

Czytaj także: 6 sposobów działania UE na rzecz ochrony zdrowia zwierząt

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.