Agresywny pies ‒ jak zapobiegać ugryzieniom? - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Agresywny pies ‒ jak zapobiegać ugryzieniom?

ugryzieniom
fot. istock
Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii (AVMA), pomaganie właścicielom w zrozumieniu sygnałów behawioralnych psów może znacznie przyczynić się do promowania pokojowego współżycia między ludźmi a ich psimi towarzyszami.

Według informacji przekazanych przez AVMA, w USA 45% gospodarstw domowych posiada co najmniej jednego psa, co daje łącznie 88 milionów psich towarzyszy w całym kraju. Chociaż większość tych zwierząt żyje spokojnie ze swoimi ludźmi, ugryzienia psów wciąż pozostają poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, skutkując ponad 4,5 milionami osób ugryzionych każdego roku w Stanach Zjednoczonych.

National Dog Bite Prevention Coalition proponuje kilka wskazówek, którymi lekarze weterynarii mogą podzielić się z właścicielami psów, aby zapobiegać ugryzieniom:
 • Nie zostawiaj dzieci bez nadzoru z psami (nawet z rodzinnymi pupilami).
 • Należy upewnić się, że zdrowie fizyczne i behawioralne psa jest w dobrym stanie, za pomocą regularnych badań weterynaryjnych.
 • Nie należy pośpiesznie wprowadzać psa w nowe sytuacje, lecz raczej organizować mało stresujące interakcje i nagradzać zwierzę za dobre zachowanie.
 • Warto kształcić się w zakresie pozytywnych technik szkoleniowych oraz poświęcić czas na interakcję z psem.
 • Należy podejść odpowiedzialnie do zwierząt innych osób, np. pytając o zgodę właściciela, oraz zawsze wyprowadzać psy na smyczy.
 • Warto monitorować aktywność swojego pupila.

AVMA podkreśla, że wszystkie psy, nawet dobrze wyszkolone i łagodne mogą ugryźć, gdy zostaną sprowokowane. Prowokacje te mogą mieć miejsce podczas jedzenia, snu, opieki nad szczeniętami, a także w sytuacjach, gdy nieoczekiwani obcy ludzie, na przykład kurierzy, zbliżają się do domu psa.

Rzeczywiście, National Dog Bite Prevention Coalition zauważa, że ryzyko pogryzień kurierów stało się szczególnym problemem w ostatnich latach ze względu na wzrost sprzedaży online.

Aby zapobiec przypadkom ugryzień psów w takich sytuacjach, National Dog Bite Prevention Coalition proponuje następujące wskazówki, którymi lekarze weterynarii mogą podzielić się z opiekunami agresywnych psów:

 • Zabezpiecz swojego psa w osobnym pomieszczeniu, klatce lub na ogrodzonym terenie w czasie dostawy.
 • Umieść na drzwiach widoczne znaki ostrzegające kurierów o obecności psa na posesji.
 • Trenuj z psem, aby dobrze czuł się w towarzystwie obcych i wykonywał podstawowe polecenia.
 • Uspołeczniaj swojego psa, aby pomóc mu poczuć się bardziej komfortowo w nowych sytuacjach.
 • Komunikuj się z dostawcami z wyprzedzeniem.
 • Monitoruj zachowanie swojego psa.
 • Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważysz oznaki agresji.

Aby dowiedzieć się więcej o Tygodniu Zapobiegania Pogryzieniom przez Psy, kliknij tutaj.

Źródło: Dog bite education, awareness helps minimize surrenders

Czytaj także: Zmiany w cennikach rejestracji leków weterynaryjnych

Komentarze

Znajdź swoją kategorię

2250 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Diagnostyka
Diagnostyka
reklama

Weterynaria w Terenie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.