9 grudnia ‒ Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

9 grudnia ‒ Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej

Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej. Powstał on w celu przypomnienia opiekunom zwierząt, że cokolwiek nie działoby się złego z ich czworonogiem, powinni udać się do specjalisty jakim jest lekarz weterynarii.

Obecnie medycyna weterynaryjna rozwija się w bardzo szybkim tempie. Na portalu vetkompleksowo.pl podczas naszych miesięcy tematycznych, gdy rozmawiamy z ekspertami w swojej dziedzinie, zwykle pytamy o innowacje, które pojawiły się w nauce i na rynku weterynaryjnym, ale i dociekamy jak dana dziedzina medycyny weterynaryjnej radzi sobie na polskim rynku i uczelniach.

Zwierzęta obecnie są w stanie otrzymywać coraz lepszą i bardziej specjalistyczną pomoc w klinikach i przychodniach weterynaryjnych. Można wręcz użyć stwierdzenia, że poziom opieki medycznej w przypadku zwierząt jest już bardzo zbliżony do tego w medycynie ludzkiej. Choć rynek produktów weterynaryjnych biegnie do przodu, np. za sprawą nowego prawa, które wejdzie w życie w styczniu 2022, dotyczącego dostępu do weterynaryjnych produktów leczniczych, to i tak pomoc lekarza weterynarii jest niezbędna i nieoceniona ze względu na to, że zwierzęta mają wyjątkowe potrzeby, dlatego opiekunowie powinni zawsze móc polegać na lekarzu weterynarii.

Wielu opiekunów zwierząt przyznaje, że diagnozy objawów choroby u swojego zwierzęcia szuka najpierw w internecie. Tak samo jak w przypadku ludzi, tak i u zwierząt ‒ jest to zła praktyka, ponieważ oczywiście można z internetowych artykułów wyciągnąć pożyteczne informacje, ale i powielić te złe, które są później podstawą do podważania opinii lekarza, co może przyczynić się bezpośrednio do opóźnienia leczenia. Leczenie zwierzęcia wymaga posiadania historii choroby pacjenta, wzięcia pod uwagę objawów klinicznych czy wyników testów laboratoryjnych, dopiero z tymi informacjami lekarz weterynarii jest w stanie postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.

Pamiętajmy również o tym, że nigdy nie podajemy zwierzętom leków dla ludzi bez konsultacji z lekarzem. Podawanie na własną rękę leków dla ludzi zwierzętom zawsze obarczone jest odpowiedzialnością własną opiekuna zwierzęcia. Takie działanie może być bardzo niebezpieczne i należy się z tym liczyć, dlatego zawsze najlepszą decyzja będzie zasięgnięcie porady u lekarza weterynarii w każdym przypadku zaawansowania choroby czy objawów. Przykładowo podawanie ibuprofenu zwierzętom jest niebezpieczne, może prowadzić do uszkodzenia narządów, a nawet do śmierci. Niebezpieczne są również leki na tarczyce i leki na nadkwasowość żołądka.

Lekarze weterynarii to specjaliści, którzy mają najlepszą wiedzę co do tego jakie leki podawać zwierzętom i jak je dawkować, dobiorą odpowiednie leczenie i postawią trafną diagnozę, dlatego to właśnie porada lekarza weterynarii powinna zawsze być głównym źródłem informacji o zdrowiu zwierzęcia.

Należy pamiętać o badaniach profilaktycznych, nie tylko swoich, ale także swojego podopiecznego. Ważne by przypominać opiekunom o regularnych szczepieniach i odrobaczaniu i profilaktyce przeciwpasożytniczej. A jeżeli czytają nas opiekunowie zwierząt ‒ może to dobry moment by zapisać swojego zwierzaka na kontrolną wizytę?

Jako redakcja portalu vetkompleksowo.pl i czasopism „Weterynaria w Praktyce” i „Weterynaria w Terenie” z okazji Międzynarodowego Dnia Medycyny Weterynaryjnej życzymy wszystkiego dobrego lekarzom weterynarii, nauczycielom akademickim i wszystkim innym pracownikom sektora weterynaryjnego.

Ze swojej strony na bieżąco sprawdzamy i informujemy o wszelkich nowościach ze świata medycyny weterynaryjnej, jak i o szkoleniach, webinarach i warsztatach, które pomagają w poszerzaniu wiedzy i nabywaniu nowych umiejętności w zawodzie, by wciąż podnosić standardy w medycynie weterynaryjnej w Polsce.

Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.