Suplementacja diety psów z niedokrwistością - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Suplementacja diety psów z niedokrwistością

Niedokrwistość (z łac. anaemia) jest zespołem objawów chorobowych, który polega na stwierdzeniu w badaniu morfologicznym krwi niższych od normy wartości hemoglobiny, erytrocytów i ich następstw. Na podstawie wielkości krwinek czerwonych widocznych w rozmazie krwi niedokrwistości można podzielić na mikrocytarną, kiedy w obrazie widoczne są mniejsze niż normalnie krwinki czerwone, normocytarną, kiedy widoczne w obrazie krwinki są prawidłowej wielkości, oraz makrocytarną, kiedy krwinki czerwone są większe niż normalnie. Najczęstszą przyczyną niedokrwistości jest utrata krwi (krwotok), ale często choroba może być spowodowana upośledzonym wytwarzaniem krwinek czerwonych (niedokrwistości: niedoborowe, hipoplastyczne, aplastyczne i dysplastyczne) lub skróconym czasem życia krwinek czerwonych (tzw. zespoły hemolityczne: wrodzony, nabyty, mieszany).

Najłatwiejszym do zdiagnozowania objawem anemii jest bladość błon śluzowych (bladość dziąseł). Zwierzęta są zwykle osowiałe i przewlekle zmęczone. Rozpoznanie bezwzględnie musi potwierdzić wykonanie badania morfologicznego krwi (3).

W praktyce istotną rolę odgrywają niedokrwistości aplastyczne, które charakteryzują się występowaniem we krwi erytrocytów o prawidłowej budowie i zawartości hemoglobiny, lecz stopniowo w coraz mniejszej liczbie. U ludzi aplazja szpiku często wynika ze zwiększenia użycia środków chemicznych oraz toksycznych i ich obecności (także niektórych leków), w tym również z naświetlania szpiku kostnego promieniami X lub gamma, a także z toksycznego uszkodzenia szpiku przez jady bakteryjne i substancje chemiczne.

U zwierząt niedokrwistość aplastyczną mogą wywołać niektóre leki/kuracje, np. toksyczność wywołana podawaniem steroidów (estrogenu) u psów oraz tchórzofretek czy toksyczność fenylobutazonu u psów. Niedokrwistość ta jest częstym objawem u kotów zarażonych wirusem FIV, jednakże sam wirus nie jest przyczyną wywołania niedokrwistości, która występuje jako wtórny objaw zapalenia. Coraz częściej rozpoznajemy też niedokrwistość w przebiegu przewlekłej niewydolności nerek u psów czy kotów, a także w przebiegu inwazji pasożytniczych powodujących uszkodzenie krwinek czerwonych (np. babeszjoza). Niedokrwistością może także skutkować przypadkowe zjedzenie przez kota cebuli (9).

Biorąc pod uwagę specyfikę wytwarzania krwinek czerwonych w szpiku kostnym, właściwie wydaje się, że dietoterapia lub suplementacja diety psów nie powinny mieć większego wpływu na przebieg erytropoezy. Zawsze jednak niedokrwistość powoduje uruchomienie w organizmie takich mechanizmów, które mają na celu przywrócenie zaburzonej równowagi, a w tym przypadku wyprodukowanie brakującej liczby krwinek czerwonych. Jest to możliwe tylko w sytuacji, gdy mamy do czynienia z niedokrwistością regeneratywną, czyli taką, w której doszło do spadku liczby krwinek czerwonych, ale szpik kostny funkcjonuje prawidłowo i w odpowiednich warunkach jest w stanie szybko wyprodukować brakujące krwinki. W przypadku niedokrwistości nieregeneratywnej nie ma możliwości przywrócenia prawidłowej liczby krwinek i nie pomoże tutaj żadne leczenie wspomagające (poza transfuzjami krwi).

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.