Otyłość psów – cz. 1. Przyczyny otyłości i metody oceny kondycji psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Otyłość psów – cz. 1. Przyczyny otyłości i metody oceny kondycji psów

Masa ciała

Najprostszą metodą badania kontrolowania zmian w masie ciała zwierzęcia, wykorzystywaną w momencie zakończenia okresu wzrostu, jest ważenie. Dla większości psów okres wzrostu trwa około 12 miesięcy. Wyjątek stanowią psy ras dużych i olbrzymich, u których czas ten może wydłużyć się nawet do 18-24 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że masa ciała w dniu zakończenia przez psa okresu wzrostu nie może być automatycznie uznana za optymalną. Dotyczy to przede wszystkim tych zwierząt, u których w okresie wzrostu stwierdzono niedożywienie lub nadmierne przekarmienie (42). Dodatkowo masa ciała jest wskaźnikiem, który bardzo często jest używany w połączeniu ze skalą BCS. Zestawienie ze sobą tych dwóch metod służących do oceny składu ciała pozwala na uzyskanie dokładniejszych danych odnośnie kondycji badanego zwierzęcia. U psa z prawidłową kondycją dobowe wahania masy ciała są nieznaczne (13).

Określanie masy ciała jest łatwiejsze do zastosowania w przypadku psów rasowych, gdyż dla większości wyznaczono optymalną masę ciała (tab. 3). Natomiast wykorzystanie jej do oceny kondycji mieszańców może okazać się problematyczne (10). Ponadto należy pamiętać, że kilogram tłuszczowej masy ciała ma znacznie większą objętość aniżeli masa mięśniowa. Dodatkowo u zwierząt otyłych może dochodzić do utraty masy mięśniowej, kosztem nadmiernego odłożenia masy tłuszczowej.

Tab. 3. Optymalna masa ciała (kg) wybranych ras psów (42)

USG

Metodą wykorzystywaną do pomiaru grubości podskórnej tkanki tłuszczowej jest ultrasonografia (USG), którą początkowo stosowano w hodowli zwierząt gospodarskich. U wspomnianych zwierząt USG służyło do oszacowania grubości słoniny, a więc do pomiaru podskórnej tkanki tłuszczowej. Ponadto opisywana metoda znalazła również zastosowanie jako diagnostyczne narzędzie w leczeniu małych zwierząt. USG u psów i kotów jest wykorzystywane do określania zawartości tkanki tłuszczowej. Metoda ta była testowana na psach rasy beagle (42). W oparciu o uzysk...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2577 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.