Otyłość psów – cz. 1. Przyczyny otyłości i metody oceny kondycji psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Otyłość psów – cz. 1. Przyczyny otyłości i metody oceny kondycji psów

Relacje właściciela ze zwierzęciem, żywienie, aktywność fizyczna

Niejednokrotnie okazuje się, że głównym czynnikiem ryzyka nadwagi i otyłości psów jest sam właściciel. Z przeprowadzonych obserwacji wynika, że karmienie jest jedną z ważniejszych relacji człowiek – zwierzę. Co więcej, relacja ta stanowi podstawę w porozumiewaniu się właściciela z psem. Niestety ze względu na brak dostatecznej wiedzy właściciele psów popełniają błędy, które mogą prowadzić do otyłości (22, 23).

Często właściciele nie potrafią prawidłowo odczytywać zachowania swoich psów i znaczną ich część traktują jako prośbę o pokarm (22). Czynnikiem ryzyka jest również fakt, że właściciele nie postrzegają otyłości jako choroby, co więcej, psy z nadwagą są uważane za atrakcyjniejsze. Według badań Corbee (2013) 20% psów na wystawie otrzymało więcej niż 5 punktów w 9-punktowej ocenie kondycji ciała, podczas gdy psów, które otrzymały 4 bądź mniej punktów, było 2%. Oznacza to, że wśród hodowców występuje tendencja do utrzymywania swoich psów w nadmiernej kondycji ciała. Istnieje zależność także między trybem życia właściciela a masą ciała psa – niska aktywność, szybkie tempo życia, a tym samym nieracjonalne, szybkie jedzenie, związane są z problemem nadwagi i otyłości u zwierząt (7, 35). Ponadto badania wykazały, że psy, których właściciel jest otyły, są częściej narażone na otyłość niż te, których właściciel jest szczupły (40).

Nie od dziś wiadomo, że zarówno rodzaj pokarmu, jak i nieprawidłowa ocena zapotrzebowania na energię są zaliczane do żywieniowych czynników ryzyka otyłości. Istnieje mnóstwo błędów żywieniowych, w następstwie których dochodzi do wzrostu masy ciała. Można zaliczyć do nich między innymi podawanie karmy bez wcześniejszego ustalenia dziennego zapotrzebowania energetycznego. Za inne błędy żywieniowe prowadzące do otyłości uznaje się także nieograniczony dostęp zwierzęcia do wysokokalorycznej karmy (żywienie ad libitum – do woli) oraz brak wyznaczonych pór podawania posił...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.