Otyłość psów – cz. 1. Przyczyny otyłości i metody oceny kondycji psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Otyłość psów – cz. 1. Przyczyny otyłości i metody oceny kondycji psów

Rasa i predyspozycje genetyczne

Wśród ras z łatwością można wyróżnić te, które wykazują szczególne predyspozycje do rozwoju otyłości (tab. 2). Predyspozycje rasową, zwiększającą szansę na wystąpienie otyłości, w pewnym stopniu należy powiązać z czynnikami genetycznymi, między innymi stosunkiem beztłuszczowej masy ciała do masy tłuszczowej (11). Powody, dla których pewne rasy są wyjątkowo podatne lub odporne na otyłość, nie są do końca poznane. Jednakże jedne z badań wykazują, że dla rasy takiej jak Cavalier King Charles spaniel powodem występowanie otyłości może być słaba umiejętność wyboru pokarmu.

Niewykluczone jest to, że ograniczona zdolność rozróżniania typów pokarmu może przyczyniać się do większego spożycia i przejadania się oraz otyłości (31). Kolejne informacje na temat predyspozycji poszczególnych ras do otyłości pochodzą z badań porównujących zachowania żywieniowe beagle oraz seterów irlandzkich, żywionych karmą o zróżnicowanym stopniu smakowitości. Badania te uwidoczniły, że psy rasy beagle są bardziej podatne na otyłość. Co więcej, setery irlandzkie, mimo szerokich zakresów kaloryczności i stopnia smakowitości różnych karm, wykazały tendencję do regulowania wielkości spożywanych porcji.

Natomiast beagle karmione wyjątkowo smacznym pożywieniem wykazały tendencję do przejadania się, lecz karmione pokarmami o mniejszej smakowitości jadły stosunkowo mało. Otrzymane wyniki dowodzą, że nadmierne przyjmowanie pokarmów smakowitych, wysokokalorycznych może predysponować je do otyłości (31). Wśród poszczególnych ras psów wykazujących skłonność do występowania otyłości należy zwrócić uwagę na istniejące między nimi różnice związane z nieprawidłowym żywieniem w okresie wzrostu. Otyłość u psów ras małych wynika przede wszystkim ze zbyt dużego pobierania energii, podczas gdy u psów ras dużych nadmierne pobieranie energii w poszczególnych etapach wzrostu (początkowy, końcowy) daje nieco odmienne skutki. W początkowym okresie wzrostu prowadzi głównie d...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.