Sztuczna inteligencja w weterynarii – wywiadu udzielił Nagarajan Shunmugan
Nagarajan Shunmugan – inżynier AI z tytułem licencjata i magistra ze Sztucznej Inteligencji i Robotyki – podwójny tytuł magistra uzyskał na TU Berlin w Niemczech i Królewskim Instytucie Technologicznym KTH w Sztokholmie. Z pasji do zwierząt studiuje obecnie na III roku weterynarii na UPWr we Wrocławiu. Równolegle pracuje na pół etatu dla Veterinary Information Network w Kalifornii w Davis jako inżynier sztucznej inteligencji, a także dla Instytutu Leibniza ds. Badań nad Zoologią i Dziką Przyrodą w Berlinie jako inżynier sztucznej inteligencji i systemów wbudowanych.
Jakie obecnie znaczenie ma sztuczna inteligencja w weterynarii?
AI to technologia, która bardzo dobrze rozumie wzorce. Algorytmy sztucznej inteligencji mogą wykrywać wzorce i nieprawidłowości, które mogą być trudne do zidentyfikowania samym ludzkim okiem, co prowadzi do dokładniejszych i szybszych diagnoz. Sztuczna inteligencja może pomóc w optymalizacji planów leczenia zwierząt w oparciu o indywidualne cechy, takie jak czynniki genetyczne, wcześniejsza historia medyczna i reakcja na terapie. Mając wystarczające dane weterynaryjne, możemy zacząć wykorzystywać sztuczną inteligencję, aby pomóc lekarzom weterynarii w ich codziennej pracy, takiej jak leczenie, diagnozowanie i rozwiązywanie skomplikowanych przypadków przy pomocy sztucznej inteligencji. Możliwości użycia sztucznej inteligencji są nieograniczone, ale ograniczone naszą wyobraźnią. Sztuczna inteligencja obecnie zakłóca już każdą dziedzinę, a także pomaga w rozwoju medycyny weterynaryjnej i poprawie wyników leczenia pacjentów.
Czy istnieją już systemy oparte na AI, które ułatwiają pracę lekarzy weterynarii?
Istnieją systemy oparte na sztucznej inteligencji dla lekarzy weterynarii, takie jak diagnostyka radiologiczna oparta na sztucznej inteligencji – zdjęcia rentgenowskie, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa. Kolejnym systemem jest transkrypcja głosu oparta na sztucznej inteligencji w celu streszczenia i automatyzacji związanej z dokumentacją medyczną pacjenta. Analiza wyników laboratoryjnych przy pomocy asystentów AI oraz oparta na sztucznej inteligencji aplikacja weterynaryjna Chat GPT, która pomaga lekarzom weterynarii w ich codziennej pracy również należą do takich systemów.
Jakie możliwości oferuje sztuczna inteligencja podczas diagnostyki i leczenia zwierząt?
AI otwiera przed weterynarzami wiele możliwości. Pierwszą z nich jest pomoc w diagnostyce: sztuczna inteligencja pomaga w poprawie dokładności diagnozy, co prowadzi do podejmowania bardziej świadomych decyzji klinicznych i lepszych wyników leczenia pacjentów, np. – diagnostyka radiologiczna oparta na sztucznej inteligencji może pomóc lekarzowi w podjęciu szybszej decyzji w ciągu kilku minut. Zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych, gdzie może to uratować życie.
Drugą z nich jest wczesne wykrywanie. Sztuczna inteligencja może identyfikować subtelne wskaźniki choroby na wcześniejszych etapach, poprawiając rokowanie i wyniki leczenia, np. – wykonując ocenę pozycji i analizę chodu, niektóre firmy są w stanie wykryć wady stawów we wczesnym stadium, takie jak zapalenie stawów, dysplazja stawu biodrowego, kulawizny itp. W Nature opublikowano interesujący przykład badań medycyny ludzkiej, mówiący, że sztuczna inteligencja była w stanie wykryć nowotwory gruczołu sutkowego we wczesnym stadium u pacjentów.
Trzecią z nich jest medycyna precyzyjna. Po raz pierwszy możliwe jest stworzenie spersonalizowanych, indywidualnych planów leczenia dla zwierzęcia, co nie zdarza się często w weterynarii. Czas i koszt takiego leczenia również będą niższe w miarę zwiększania skali pomocy opartej na sztucznej inteligencji w klinikach weterynaryjnych na całym świecie. Poprawi to jakość diagnozy i zmniejszy liczbę błędów, gdy będziemy gromadzić wystarczającą ilość danych (od różnych pacjentów z całego świata), aby poprawić dokładność przewidywania diagnozy.
Jakie Pana zdaniem największe szanse stwarza sztuczna inteligencja dla rozwoju medycyny weterynaryjnej?
Zastosowanie sztucznej inteligencji w weterynarii oferuje znaczące możliwości. Sztuczna inteligencja automatyzuje żmudne zadania, umożliwiając lekarzom weterynarii skupienie się na skomplikowanych przypadkach i zapewnienie bardziej spersonalizowanej opieki. np. – wypełnianie dokumentacji historii medycznej pacjenta mogłoby zostać zautomatyzowane dzięki transkrypcji głosu opartej na sztucznej inteligencji.
Sztuczna inteligencja przyspiesza opracowywanie leków, potencjalnie szybciej i taniej wprowadzając na rynek nowe metody leczenia. Jak twierdzi dyrektor generalny Google DeepMind, w ciągu kilku lat zaczniemy zauważać leki zaprojektowane przez sztuczną inteligencję na poważne choroby, a czas wprowadzenia leku na rynek skróci się z 10 lat do kilku miesięcy.
Jakie są wyzwania związane z wprowadzaniem AI do weterynarii?
Sprawne wprowadzenie sztucznej inteligencji do ekosystemu weterynaryjnego wiąże się z kilkoma wyzwaniami.
Lekarzy weterynarii należy edukować w zakresie możliwości technologii sztucznej inteligencji, którą mogliby wykorzystać w swoich codziennych operacjach, takich jak diagnozowanie, planowanie leczenia optymalizujące działalność kliniki.
Sztuczna inteligencja opiera się na danych wysokiej jakości. Branża weterynaryjna jest czasami bardzo rozdrobniona, dlatego często trudno jest uzyskać wysokiej jakości dane w znacznej ilości, które mogłyby pomóc w stworzeniu dobrze działających algorytmów sztucznej inteligencji, zmniejszając ryzyko awarii.
Prywatność danych również jest dużym wyzwaniem. Systemy sztucznej inteligencji w weterynarii w dużym stopniu opierają się na dokumentacji medycznej pacjentów. Ochrona tych danych przed nieuprawnionym dostępem, naruszeniami lub niewłaściwym wykorzystaniem jest sprawą najwyższej wagi. Musimy zatem wdrożyć solidne środki bezpieczeństwa, takie jak szyfrowanie, kontrola dostępu i rozwiązania w zakresie bezpiecznego przechowywania danych, aby chronić poufność pacjentów.
Ponieważ istnieje duże zapotrzebowanie na edukację w tej dziedzinie, będę prowadzić prezentację na temat wprowadzenia AI do weterynarii na zbliżającej się Konferencji AI VET na UPWr, która odbędzie się 18 kwietnia. Będzie to pierwsze w Polsce wydarzenie skupiające się na sztucznej inteligencji w weterynarii, otwierające możliwości kształcenia na wysokim poziomie dla wszystkich zainteresowanych byciem na bieżąco z nowoczesną wiedzą, która moim zdaniem jest obecnie bardzo istotna.
Zachęcamy do uczestnictwa w Konferencji AI VET. Więcej informacji: https://aivetconference.com/prelegenci
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2780 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Torbiele jajnikowe bydła – ciągły problem w rozrodzie krów mlecznych
Streszczenie Częstotliwość występowania torbieli jajnikowych w Polsce wynosi 0-18%, natomiast dane światowe podają zakres nawet do 28%. Z punktu widzenia endokrynologicznego torbiele jajnikowe dzielimy na: pęcherzykowe, lutealne i mieszane. Zaburzenia w wydzielaniu LH lub nieprawidłowa odpowiedź jajników na wylew tego hormonu są bezpośrednią przyczyną powstawania torbieli jajnikowych. Abstract Prevalence of cystic ovarian disease in Poland […]
Torbiele jajnikowe bydła – ciągły problem w rozrodzie krów mlecznych
Streszczenie Częstotliwość występowania torbieli jajnikowych w Polsce wynosi 0-18%, natomiast dane światowe podają zakres nawet do 28%. Z punktu widzenia endokrynologicznego torbiele jajnikowe dzielimy na: pęcherzykowe, lutealne i mieszane. Zaburzenia w wydzielaniu LH lub nieprawidłowa odpowiedź jajników na wylew tego hormonu są bezpośrednią przyczyną powstawania torbieli jajnikowych. Abstract Prevalence of cystic ovarian disease in Poland […]
Zakażenia Clostridium spp. u prosiąt ssących
Streszczenie Przypadek dotyczy identyfikacji Clostridium perfringens typu C w norweskiej fermie świń. Od prosiąt wyizolowano w warunkach beztlenowych duże gram-dodatnie bakterie, a w treści jelit zidentyfikowano β-toksynę. Śmiertelność przed odsadzeniem sięgała 30,6%. Bakteria Clostridium perfringens typ C jest klasyfikowana w Norwegii jako patogen kategorii B. Po przeprowadzeniu programu szczepień śmiertelność spadła z 30,6% w czerwcu […]
Syndrom wrzodów żołądka koni – podsumowanie wytycznych panelu ekspertów ECEIM 2015
Streszczenie W 1999 r. nastąpiła intensyfikacja badań zmierzających do wyjaśnienia patofizjologii procesu wrzodów żołądka u koniowatych i jednocześnie po raz pierwszy zaproponowano określenie „syndrom wrzodów żołądka koni” (Equine Gastric Ulcer Syndrome – EGUS), jako najbardziej odpowiadający etiologii tej choroby. Abstract In 1999, the research on gastric ulcers patophysiology in horses was in full progress. In […]
Eliminacja zwierząt ze względu na stan chorobowy – przekonaj się, czy musi być dokonywana po potwierdzeniu przez lekarza weterynarii
W artykule wskazano różne przypadki związane z eutanazją zwierząt, w tym dokonywaną na terenach leśnych gmin w oparciu o orzecznictwo sądowe administracyjne, a także Kodeks Etyki Lekarza Weterynarii oraz przepisy ustawowe dotyczące zakładów leczniczych dla zwierząt. Sprawdź, kiedy eliminacja zwierząt może być dokonywana po pisemnym potwierdzeniu przez lekarza, a kiedy nie wymaga się takiego potwierdzenia. […]
„Relacje, które zbudowałam zarówno z partnerami zewnętrznymi, jak i z innymi członkami IVSA są nieocenionym wsparciem, pomagającym w realizacji ambitnych celów” – wywiad z Liwią Arbatowską, Prezydent IVSA Poland
Liwia Arbatowska – studentka 4 roku weterynarii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Prezydent IVSA Lublin oraz IVSA Poland w latach 2023-2025. Poza działalnością w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Weterynarii, pełni funkcję koordynatorki ds. kół naukowych w Radzie Uczelnianej Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Przyrdoniczego w Lublinie oraz radnej w Radzie Studentów Lublina. Członkini Polskiego Stowarzyszenia […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Po raz kolejny odbył się Światowy Kongres Bujatryczny. Tym razem jego 32. edycja miała miejsce w tropikalnym Cancun w Meksyku. Ta cykliczna impreza miała swoją premierę w 1960 roku w Hanowerze i co 2 lata (z jedynym wyjątkiem podczas trwania pandemii COVID-19) gromadzi w jednym miejscu bujatrów z całego świata. Podczas tegorocznej edycji do miasta […]