Dr n. wet. Maciej Grzegory ‒ kot to nie mały pies - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dr n. wet. Maciej Grzegory ‒ kot to nie mały pies

Maciej Grzegory
fot. dzięki uprzejmości M. Grzegory
Dr n. wet. Maciej Grzegory jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Po ukończonych studiach w 2009 roku, rozpoczął studia doktoranckie w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów. W 2015 roku obronił pracę doktorską z zakresu wykorzystania badania endoskopowego cewki moczowej i pęcherza moczowego u psów w diagnostyce chorób tych narządów. W 2016 roku uzyskał tytuł specjalisty chorób psów i kotów, po zdanym państwowym egzaminie specjalizacyjnym z chorób psów i kotów. Obecnie pracuje w Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej, UPWr we Wrocławiu. Na co dzień zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób przewodu pokarmowego, jego zainteresowania dotyczą także diagnostyki i leczenia endokrynologicznego. Jest opiekunem kota Pumfreya, jego zainteresowania poza weterynarią to wycieczki górskie, podróże oraz dobra lektura.



Dr n. wet. Maciej Grzegory „Kot to nie mały pies” bardzo trafnie odnosi się do medycyny kotów. Koci pacjenci na pewno wymagają innego podejścia do bardzo podobnych jednostek chorobowych jak u psów, a niejednokrotnie zupełnie odmiennej diagnostyki i schematów leczenia niż w przypadku psich pacjentów. Bardzo często koty potrafią maskować objawy bólu, więc dla nas lekarzy weterynarii często diagnostyka chorób kotów bywa nie lada wyzwaniem zawodowym.

Czy koty są wymagającymi pacjentami?

Zdecydowanie tak, jak już wspomniałem „Kot to nie mały pies”, tak więc podejście diagnostyczne i schematy leczenia są o wiele bardziej skomplikowane i odmienne niż w przypadku psów.

Jak dzielimy choroby kotów?

Podziały chorób w przypadku kotów bywają podobne jak u psów, tzn. choroby tła zakaźnego, pasożytniczego, choroby tła genetycznego oraz np. różnego rodzaju endokrynopatie. Natomiast sposoby leczenia bywają odmienne niż w przypadku leczenia podobnych jednostek chorobowych u psów.

Czy koty mają swoje dedykowane choroby?

Tak, bardzo często u kotów diagnozowe jest triaditis – czyli zapalenie wątroby, dróg żółciowych, trzustki oraz jelit, czego nie diagnozujemy u psów, ze względu na pewne odmienne uwarunkowania anatomiczne przewodu trzustkowego u kotów. U kotów częściej występuje chłoniak przewodu pokarmowego niż u psów. Odmienne są także choroby zakaźne, np. zakaźnie zapalenie otrzewnej, w porównaniu do psów.

Które z wymienionych chorób występują najczęściej?

Bardzo często triaditis oraz zakaźne zapalenie otrzewnej (FIP).

Jakie choroby występują u kotów oraz u pozostałych gatunków zwierząt?

Zazwyczaj są to choroby pasożytniczne, takie jak glistnica czy lamblioza. U starszych zwierząt, niezależnie czy to kot, czy pies, dochodzi do rozwoju chorób nerek, co najczęściej kończy się przewleką chorobą nerek, a w konsekwencji ich niewydolnością.

Jak zachowuje się kot, który jest chory? Jak rozpoznać, że u kociego pacjenta dzieje się coś niedobrego?

Zazwyczaj jest to wyzwaniem dla lekarzy weterynarii, ponieważ koty mają bardzo dobrą umiejętność maskowania objawów bólowych, przykładem może być zapalenie trzustki u kota, które może objawiać się jedynie apatią i brakiem apetytu. W innych jednostkach chorobowych, przy których występuje bolesność, kot może chować się w różnych miejscach w domu i stronić od towarzystwa swojego opiekuna.

Dużą uwagę w medycynie weterynaryjnej zwraca się na zakaźne zapalenie otrzewnej, czyli FIP, FiV, czyli tzw „kocie aids”, ale i FeLV wirus białaczki kotów. Czy to najgroźniejsze z chorób jakie mogą dotknąć koty?

Są to typowe choroby zakaźne u tego gatunku, a wyzwanie w diagnostyce oraz leczeniu stanowi właśnie zakaźne zapalenie otrzewnej, czyli FIP. Poza chorobami zakaźnymi dużym problemem jest stłuszczenie wątroby, do którego dochodzi w konsekwencji braku apetytu, kiedy kot nie je od 4-5 dni.

Kot wychodzący czy niewychodzący czy ta kwestiaprzyczynia się do nabywania chorób przez kociego pacjenta?

Jak najbardziej, kot wychodzący bardzo często jeżeli nie jest zabezpieczany przeciwko pasożytom wewnętrznym oraz zewnętrznym może zarazić się nimi, a także nabyć choroby zakaźne poprzez pogryzienia przez inne koty (białaczka, nabyty niedobór odporności).

Wspomnieliśmy głównie o chorobach zakaźnych, ale czy dla kotów typowe są również dolegliwości ze strony narządu ruchu, behawioralne lub choroby dziedziczne?

U starszych kotów równie często, podobnie jak u psów, diagnozuje się przewlekłe zwyrodnienie stawów. Jeżeli chodzi o zaburzenia behawioralne, bardzo często na skutek stresu obserwuje się stresogenne zapalenia pęcherza moczowego, które może objawiać się oddawaniem moczu poza kuwetę, jak również krwiomocz oraz kropelkowe oddawanie moczu. Z chorób dziedzicznych można zdiagnozować porfirię u kotów syjamskich oraz domowych krótkowłosych.

Jak można zapobiegać chorobom u kotów?

W zapobieganiu chorób, szczególnie zakaźnych, bardzo istotną rzeczą są regularnie wykonywane szczepienia, natomiast w przypadku chorób pasożytniczych regularne zabezpieczenie odpowiednimi preparatami działającymi zarówno na pasożyty zewnętrzne oraz wewnętrzne.

Jakie nowości pojawiły się ostatnio w medycynie weterynaryjnej i są dedykowane wyłącznie kocim pacjentom? Może czekamy właśnie na jakiś przełom w tej dziedzinie?

W przypadku przewlekłej choroby zwyrodnieniowej stawów bardzo dobre wyniki w zwalczaniu bólu przewlekłego odgrywają obecnie przeciwciała monoklonalne.



Czego potrzebują koci pacjenci? Czego brakuje w diagnostyce lub innych dziedzinach medycyny weterynaryjnej?

Na pewno troskliwej opieki swoich opiekunów oraz regularnych wizyt u lekarza weterynarii, szczególnie w przypadku kocich seniorów. Diagnostyka weterynaryjna jest bardzo istotnym elementem postępowania lekarsko-weterynaryjnego i na chwilę obecną jest dość szeroko rozwinięta oraz dostępna dla lekarzy weterynarii.

Rozmawiała: Karolina Osys-Bilnik

Zobacz miesiąc chorób kotów

Znajdź swoją kategorię

2600 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.