Symfizjodeza – obserwacje własne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Symfizjodeza – obserwacje własne

Wnioski

Oprócz aspektów hodowlanych zabiegu należy również uświadomić lekarzy weterynarii innych specjalności i zainteresowań, jak ważne są pierwsze wizyty profilaktyczne naszych pupili. To na pierwszych takich spotkaniach lekarz ukierunkowuje właściciela, na co powinien zwracać szczególną uwagę w okresie dojrzewania swojego zwierzęcia.

To lekarz pierwszego kontaktu na pierwszej wizycie powinien poinformować właściciela o możliwości wykonania badania ortopedycznego i radiologicznego swojego zwierzaka już w wieku 3 miesięcy. Badanie przesiewowe naszych podopiecznych w kierunku dysplazji stawów biodrowych niesie ze sobą dużo korzyści. Skłonność do rozwinięcia się dysplazji stawów biodrowych wychwycona we wczesnym badaniu może pomóc żyć zwierzęciu w komforcie przez resztę życia.

Z powodu braku różnicy w diagnostyce obrazowej pacjentów poddanych zabiegowi symfizjodezy od pacjentów, u których zabieg nie był wykonywany, dyskusyjna jest sprawa etyczna dalszej hodowli takich osobników, które będą przekazywały genetyczną chorobę swojemu potomstwu. W wielu krajach rozpatrywano różne metody identyfikacji czy znakowania zwierząt, które opisywany zabieg przeszły.

Niektórzy znakują psy po zabiegu JPS poprzez wszczepienie metalowego staplera w operowane miejsce, innym pomysłem jest tatuowanie psa „JPS”. Nie ulega wątpliwości, że zwierzęta te bezdyskusyjnie powinny zostać identyfikowane w celu usunięcia z hodowli.

Natomiast koncentrując się na dobrostanie samego zwierzęcia, trzeba wziąć pod uwagę to, że pacjenci po wykonanym zabiegu JPS odczuwają większy komfort w późniejszych latach rozwoju oraz znacznie maleje u nich szansa na rozwój ciężkiej dysplazji stawów biodrowo-udowych.

Odpowiednie żywienie psów karmą zbilansowaną, utrzymanie prawidłowego stosunku wapnia do fosforu w tak ważnym, intensywnym wzroście szczeniaków oraz stosowanie suplementacji w kierunku wzmacniania przeciążanej w każdym ruchu chrząstki stawowej stawu biodrowego i eliminacja nadmier...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.