Sprawozdanie - 45. Światowy Kongres Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Sprawozdanie – 45. Światowy Kongres Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt

Kongres Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt
fot. dzięki uprzejmości PSLWMZ

Przez pandemię COVID-19 po raz pierwszy w historii Światowy Kongres WSAVA odbył się w przestrzeni wirtualnej. Biorąc pod uwagę dane z poprzednich kongresów, wirtualizacja niespecjalnie zaszkodziła frekwencji. Jak pokazują fakty (statystyki), działania promocyjne, jakie podejmowaliśmy jako LHC (Lokalny Komitet Organizacyjny), okazały się skuteczne.

W ramach tych działań nasze stoisko promujące Kongres przez dwa lata było obecne na największych kongresach w Europie i na świecie. Było to jedno z dwóch najkosztowniejszych zadań, jakie było postawione przed LHC. Frekwencja uczestników na wirtualnym Kongresie jest ukoronowaniem kilkuletniej pracy i wysiłków władz PSLWMZ i LHC.

Oczywiście wirtualizacja w sposób istotny miała wpływ na zmniejszoną obecność wystawców, dla których przygotowana wirtualna przestrzeń wystawiennicza nie była zbyt atrakcyjna. Niestety nie da się wszystkiego przenieść do przestrzeni wirtualnej. Zarówno wystawcy, jak i uczestnicy wolą kontakty twarzą w twarz. Nie wspominając o wymianie doświadczeń, jak i spotkaniach towarzyskich, jakie odbywają się między koleżankami i kolegami w trakcie każdego kongresu. Technicznie (teleinformatycznie) Kongres był przygotowany bardzo dobrze i za to należą się podziękowania firmie KENES.

22-24 marca 2021 (trzy dni) 100 wykładowców wygłosiło 263 wykłady. Codziennie cały program naukowy był podzielony na 11 równoległych sesji, które trwały od 8.30 do 17.00. Każdy uczestnik, każdego dnia miał do wyboru 85 wykładów. Tematyka była tak szeroka, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W tym miejscu należą się duże podziękowania Panu Profesorowi Fredericowi Gaschenowi, który z ramienia WSAVA był odpowiedzialny za program naukowy Kongresu.

Z inicjatywy PSLWMZ i przy wydatnym wsparciu Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej udało się przetłumaczyć ponad 80 wykładów na język polski (to druga co do wysokości pozycja w kosztach organizacyjnych). Zaletą formy wirtualnej Kongresu jest to, że każdy uczestnik przez kolejne trzy miesiące może wrócić do wszystkich wykładów, jakie wygłoszono na Kongresie i je wysłuchać. Dzięki tej formie mogliśmy udostępnić także wykłady przetłumaczone na język polski.

21 marca (niedziela) w ramach tzw. kongresowego „Outreach Program” odbyła się sesja przygotowana przez prof. Wojciecha Niżańskiego a poświęcona problemom rozrodu psów i kotów. Wykładowcami oprócz prof. Niżańskiego, byli: prof. Piotr Jurka, prof. Michał Jank, dr Tomasz Nowak, dr Adam Gierulski, dr Konrad Kalisz i dr Natalia Strokowska. Udział w tej sesji zgłosiło 1230 osób, a na żywo w godzinach od 9.00 do 15.45 uczestniczyło 670 osób.

W ramach aktywności okołokongresowych 10 i 11 kwietnia odbyło się webinarium poświęcone medycynie schroniskowej. Pierwotnie miały to być zajęcia wykładowo-warsztatowe, a miejscem ich przeprowadzenia miało być „Schronisko na Paluchu” w Warszawie.

fot. dzięki uprzejmości PSLWMZ

Dwie wybitne specjalistki medycyny schroniskowej dr Katherine Polak i dr Natasha Lee przy współudziale i dużym wsparciu dr. Mateusza Miedzika po raz pierwszy w Polsce zaprezentowali kompleksowo problemy, z jakimi przychodzi mierzyć się koleżankom i kolegom świadczącym usługi weterynaryjne w schroniskach dla bezdomnych zwierząt. Przy okazji organizacji webinarium (które również tłumaczone było na język polski) PSLWMZ przy pomocy dr. Mateusza Miedzika dokonało tłumaczenia wytycznych dotyczących opieki weterynaryjnej w schroniskach. Wytyczne były udostępnione uczestnikom webinarium. W najbliższej przyszłości PSLWMZ udostępni też wytyczne wszystkim lekarzom weterynarii w Polsce. W webinarium udział wzięło 282 osoby, z czego 72 z Polski.

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.