Specjalista poleca ‒ prof. dr hab. Łukasz Adaszek - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Specjalista poleca ‒ prof. dr hab. Łukasz Adaszek

W drugim poście z serii „Specjalista poleca” nasz ekspert prof. dr hab. Łukasz Adaszek z Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przybliżył nam temat chorób zakaźnych.

Choroby zakaźne zwierząt towarzyszących stanowią wciąż aktualny problem. Mianem chorób zakaźnych określa się jednostki, które zostały wywołane przez biologiczne czynniki chorobotwórcze, które ze względu na charakter i sposób szerzenia się stanowią zagrożenie dla zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego. Prezentowany w Weterynarii w Praktyce cykl prac poświęcony tej dziedzinie medycyny weterynarii z pewnością przyczynia się do pogłębienia wiedzy z zakresu epidemiologii, rozpoznawania i leczenia chorób zakaźnych

Poniżej przedstawiam rekomendacje artykułów, których lektura z pewnością przyczyni się do pogłębienia Państwa wiedzy w tym temacie

Top 3 artykułów z działu CHOROBY ZAKAŹNE prof. dr hab. Łukasza Adaszka

1. Wścieklizna i zakażenia innymi wirusami z rodzaju Lyssavirus
zakaźne
Kliknij w zdjęcie by przeczytać artykuł

Prof. dr hab. Łukasz AdaszekArtykuł opisuje istotę najgroźniejszej zoonozy, jaką jest wścieklizna. Fakt, iż każdego roku około 50 tys. ludzi rocznie umiera na wściekliznę, a 10 mln szczepi się przeciwko tej chorobie po pokąsaniu przez zwierzęta podejrzane o zakażenie lyssawirusem, jest wystarczającym powodem, dla którego autorzy zajęli się tą problematyką. W sposób jasny i precyzyjny w pracy przedstawiono podstawowe informacje dotyczące choroby, przytaczając również metodę sześciu kryteriów WHO pomocnych w diagnozowaniu wścieklizny, które powinny być znane wszystkim lekarzom weterynarii.

2. Tamponada serca w przebiegu FIP u kotów
zakaźne
Kliknij w zdjęcie by przeczytać artykuł

Prof. dr hab. Łukasz AdaszekFIP jest chorobą kotów, będącą stałym problemem diagnostycznymi i terapeutycznym dla lekarzy weterynarii, jak i hodowców tych zwierząt. Usprawnienie metod diagnostyki tej jednostki skutkuje rozpoznawaniem nowych form tej choroby. W pracy przedstawiono opis przypadku kota z FIP , u którego rozwinęła się tamponada serca. Wskazuje to, iż zakaźne zapalenie otrzewnej kotów należy rozważyć w diagnostyce różnicowej również u pacjentów kardiologicznych.

3. Herpeswiroza u psów rozrodowych
zakaźne
Kliknij w zdjęcie by przeczytać artykuł

Prof. dr hab. Łukasz AdaszekHerpeswiroza jest zakaźną chorobą, będącą przyczyną strat ekonomicznych w hodowlach psów rasowych dopuszczanych do rozrodu. Zakażenie herpeswirusem psów może skutkować zaburzeniami w rozrodzie takimi jak: puste krycia, resorpcje płodów, ronienia, rodzenie martwych szczeniąt i upadki szczeniąt do 3. tygodnia życia. Znajomość istoty choroby, metod jej rozpoznawania i sposobów zapobiegania istotnie minimalizuje ryzyko jej rozwoju. Wszystkie te informacje istotne, z punktu widzenia zarówno hodowców, jak i lekarzy weterynarii dostępne są w artykule autorstwa p. Patrycji Kuźnik.

Znajdź swoją kategorię

2601 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.