Rośliny ogrodowe toksyczne dla zwierząt - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Rośliny ogrodowe toksyczne dla zwierząt

Trwa okres, który wiąże się z kwitnieniem wielu roślin znajdujących się w przydomowych ogrodach oraz parkach. Rośliny ogrodowe toksyczne dla zwierząt często znajdują się w zasięgu psiego lub kociego pyska. Warto zwrócić uwagę i uświadomić właścicieli, które z nich mogą najbardziej zaszkodzić ich pupilom.

Wymieńmy najbardziej powszechnie występujące rośliny ogrodowe toksyczne dla zwierząt:

Narcyz (zobacz -> zdjęcia)

Zawiera lycorynę, związek chemiczny wywołujący wymioty, poza tym może dojść biegunka, bóle brzucha, zaburzenia rytmu serca i zapaść oddechowa.

Tulipan (zdjęcia) i hiacynt (zdjęcia)

Spożycie w niewielkiej ilości, poprzez zawarte w roślinach laktony (w tulipanach) i podobne alkaloidy (w hiacyntach) mogą powodować skurcze, wymioty, biegunkę, co może doprowadzić do odwodnienia i późniejszych problemów zdrowotnych. Większe spożycie, szczególnie cebulki kwiatu, może doprowadzić do poważniejszych objawów ze strony układu oddechowego oraz podwyższenia ciśnienia tętniczego.

Lilia (zdjęcia)

Część z odmian zawiera kryształy szczawiowe, które przejawiają niewielką toksyczność, jednak spożycie lilii pochodzenia azjatyckiego (nawet ich pyłek) może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Kwiaty te mogą doprowadzić do niewydolności nerek w ciągu 36-72 godzin od ich spożycia, warto zareagować w pierwszej dobie, gdy pojawi się brak apetytu, letarg i wymioty. Szczególnie wrażliwe na ich spożycie są koty, dlatego warto pilnować, by nie miały one styczności z liliami.

Konwalia (zdjęcia)

Zawiera glikozyny, cukry wpływające na kondycje mięśnia sercowego. Spożycie jakiejkolwiek części rośliny doprowadza do wymiotów, biegunki, obniżenia tętna, zaburzenia rytmu serca, czy napadów padaczkowych.

Krokus (zdjęcia)

Są dwa rodzaje krokusów, kwitnące wiosną oraz pojawiające się jesienią, oba rodzaje mogą powodować wymioty i biegunkę. Kolchicyna i alkaloidy w nich zawarte hamują podział komórek i mogą powodować krwawienie z układu pokarmowego, uszkodzenie wątroby, nerek oraz niewydolność oddechową.

Chryzantema (zdjęcia)

Laktony i inne substancje drażniące, mogą powodować problemy z układem żołądkowo-jelitowym i wpływać na układ nerwowy. Objawami spożycia są: wymioty, biegunka, zwiększone wydzielanie ze strony śluzówki, brak koordynacji ruchowej.

Cyklamen (zdjęcia)

Bulwy i kłącza zawierają toksyczną cyklinę glikozydową, saponinę terpenoidową, która może zniszczyć czerwone krwinki. Objawy spożycia: ślinienie, wymioty, biegunka, brak apetytu, drgawki, zaburzenia rytmu serca.

Rododendron (zdjęcia)

Toksyczne żywice, które zawiera mają wpływ na modyfikację kanałów sodowych, które transportują wapń do komórek. Objawy spożycia dowolnej części rośliny: wachania tętna oraz ciśnienia krwi, osłabienie, drżenie, drgawki, porażenie, kłopoty z widzeniem i oddychaniem.

Nawozy

Pozostają w stałym kontakcie z roślinami i również mogą spowodować problemy. Wiele z nich zawiera substancje, które po spożyciu mogą doprowadzić do ostrych objawów, stanów zapalnych organów, czy drgawek. Mączki dodawane do nawozów mogą blokować układ pokarmowy, powodować hipertermie, a nawet śmierć. Zbyt duże dawki żelaza, ważnego dla odżywienia roślin, mogą doprowadzić do jego przedawkowania u zwierząt. Zaś pestycydy zawierające fosforany mogą powodować trudności w oddychaniu.

W Polsce możemy spotkać także:

Miłek wiosenny oraz naparstnę purpurową

Obie rośliny w większych dawkach są bardzo toksyczne. W farmaceutyce wykorzystywane do produkcji leków nasercowych. Objawami ich spożycia są: wymioty, paraliż, spożyte w bardzo dużej ilości zatrzymują akcję serca.

Mak polny

Objawy zatrucia pojawiają się po spożyciu niedojrzałych części owoców, są to najczęściej bolesność w okolicy brzucha i wymioty.

Bieluń

Najbardziej toksyczne są nasiona rośliny, które mogą zostać zjedzone przez zwierzę. Powodują one m. in. zaburzenia ze strony układu nerwowego, paraliż układu oddechowego, wymioty.

Źródło: https://www.ucdavis.edu/

Zainteresował Cię ten temat?
Zajrzyj do innych artykułów dotyczących zatruć dostępnych na vetkompleksowo.pl!

Zatrucia u psów i kotów:

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.