Rola „czyścików” w leczeniu i profilaktyce zapaleń uszu u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rola „czyścików” w leczeniu i profilaktyce zapaleń uszu u psów i kotów

Wybór środka czyszczącego

Rodzaj środka wybranego do oczyszczania przewodu słuchowego jest zależny przede wszystkim od klinicznej postaci zapalenia przewodu słuchowego. Przy doborze „czyścika” należy kierować się oceną wydzieliny zalegającej w przewodzie słuchowym, jej charakterem i ilością, jak również stopniem nasilenia zmian w tym obszarze. Stosowanie „czyścików” jest zależne od ciągłości błony bębenkowej. Jeżeli jest ona uszkodzona z powodu ototoksyczności, stosowanie licznych preparatów jest przeciwwskazane. Działanie ototoksyczne wywierają powszechnie stosowane w preparatach czyszczących ceruminolityki, jak glikol propylenowy czy toluen.

Preparaty czyszczące stosowane z nadmierną częstotliwością mogą spowodować macerację nabłonka przewodu słuchowego. Konsekwencje tego stanu to: obrzęk, pofałdowanie nabłonka oraz rumień.

Zbyt długie działanie substancji użytej do czyszczenia może w znacznym stopniu przyczyniać się do późniejszych kontaktowych zapaleń skóry na niektóre leki, jak neomycyna, amikacyna czy też gentamycyna.

Środki czyszczące stosowane w przypadku ropnego zapalenia przewodu słuchowego

Szczególnego znaczenia nabiera czyszczenie przewodu słuchowego w przypadku Pseudomonas otitis (zapalenie przewodu słuchowego wylane zakażeniem Pseudomonas aeruginosa). Czyszczenie przewodu słuchowego umożliwia w takim przypadku usunięcie wysięku i toksyn bakteryjnych mogących uszkadzać błonę bębenkową i prowadzić do jej perforacji.

Jest to również szczególnie istotne w przypadku zastosowania pewnych antybiotyków, których skuteczność ulega znacznemu ograniczeniu w przypadku obecności wysięku, do których należą polimyksyna oraz antybiotyki aminoglikozydydowe. Obecność wysięku nie tylko utrudnia penetrację antybiotyków, ale może prowadzić do sytuacji, w której część bakterii jest wystawiona na ich działanie w niskim stężeniu, co może sprzyjać rozwojowi lekooporności (10).

Tris-EDTA

Najczęściej stosowanym środkiem czyszczącym w przypadku Pseud...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2606 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.