Rola „czyścików” w leczeniu i profilaktyce zapaleń uszu u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rola „czyścików” w leczeniu i profilaktyce zapaleń uszu u psów i kotów

Metody stosowane w oczyszczaniu przewodu słuchowego

Zewnętrzny przewód słuchowy można oczyszczać kilkoma metodami.

Najprostszym oraz najpowszechniej stosowanym i w większości przypadków wystarczającym sposobem jest ręczne czyszczenie przewodu (3). W tej metodzie środek czyszczący jest podawany bezpośrednio do światła przewodu słuchowego. Metoda ta zwykle nie pozwala na usunięcie wydzieliny, która jest silnie przytwierdzona do ściany przewodu słuchowego.

Zastosowanie tej metody jest również możliwe do wykonania przez właściciela zwierzęcia, co powinien robić każdorazowo przed podaniem właściwego leku do ucha. Z oczywistych względów opiekunowie zwierząt nie powinni czyścić przewodu słuchowego za pomocą patyczków higienicznych, co może prowadzić do podrażnienia przewodu, uszkadzać ścianę przewodu, a nawet błonę bębenkową. Niekiedy występują sytuacje pozostawiania przez właścicieli w świetle przewodu fragmentów waty, co dodatkowo utrudnia lub wręcz uniemożliwia leczenie.

Najbezpieczniej jest podać do światła przewodu „czyścik”, następnie kilkakrotnie rozmasować podstawę małżowiny usznej od dołu ku górze, co umożliwi dodarcie płynu do wszystkich zachyłków w obrębie przewodu słuchowego, a następnie należy umożliwić zwierzęciu samodzielne usunięcie „czyścika” poprzez jego wytrząśniecie wraz z rozpuszczonym w nim wysiękiem i woszczyną. Można przy pomocy waty delikatnie usunąć nadmiar płynu z okolicy wejścia do przewodu słuchowego.

Wskazane jest, by w gabinecie podczas pierwszej wizyty przeprowadzić instruktarz dla właściciela zwierzęcia przed tym, nim przystąpi on do samodzielnego czyszczenia przewodu, by uniknąć ewentualnych jego uszkodzeń w wyniku niewłaściwego czyszczenia.

Podczas czyszczenia w gabinecie weterynaryjnym pod kontrolą otoskopu możliwe jest dokładniejsze usunięcie mocno przylegającego wysięku. W pewnych sytuacjach, jak np. przy Pseudomonas otitis, podczas czyszczenia ucha często dochodzi do odsłonięcia nadżerek powodujących krwawie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2599 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.