Rola „czyścików” w leczeniu i profilaktyce zapaleń uszu u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rola „czyścików” w leczeniu i profilaktyce zapaleń uszu u psów i kotów

Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego należy do jednej z najczęściej rozpoznawanych chorób w praktykach małych zwierząt. Szacuje się, że problem ten stanowi nawet do 20% wszystkich konsultacji u zwierząt towarzyszących. Otitis externa jest problemem polietiologicznym, a czynniki odpowiedzialne za jego rozwój dzieli się na: pierwotne, wtórne, podtrzymujące i predysponujące do choroby (14).

Celem niniejszego artykułu nie jest szczegółowe omawianie tych problemów, istotna jest ich znajomość w kontekście odpowiedniego doboru środków czyszczących przewód słuchowy, co zostanie omówione w dalszej części artykułu. Informacje dotyczące przyczyn choroby Czytelnik znajdzie bez trudu w licznych opracowaniach poświęconych omawianemu problemowi.

Z punktu widzenia praktycznego stosowania środków czyszczący istotne jest przypomnienie o podziale klinicznym zapalenia przewodu słuchowego na zaplenia ropne oraz dużo powszechniej występujące zapalenia rumieniowo-woszczynowe (16, 17). Dobór odpowiedniego środka czyszczącego jest podporządkowany w głównej mierze klinicznej postaci choroby, jak również w niektórych przypadkach (Pseudomonas otitis, namnożenie drożdżaków) czynnikom wtórnym.

Leczenie zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego jest złożone i zależnie od przyczyn oraz stanu klinicznego składa się z kilku elementów. W postępowaniu terapeutycznym można wyróżnić leczenie miejscowe obejmujące między innymi czyszczenie przewodu słuchowego oraz podawanie do ucha leków, a także leczenie ogólnoustrojowe.

Dokładne omówienie wszystkich zasad i metod leczenia wykracza poza ramy niniejszego artykułu. Dalsza część szczegółowo omówi pierwszy z elementów leczenia otitis externa, tj. oczyszczanie przewodu słuchowego. Pierwszy etap postępowania, niezależnie od postaci klinicznej choroby, polega zawsze na prawidłowym oczyszczeniu zewnętrznego przewodu słuchowego.

Podczas oczyszczania przewodu zostają usunięte: zalegający w nim wysięk zapalny, złogi wydzieliny gruczoł...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.