Prof. dr hab. Agnieszka Noszczyk-Nowak ‒ Szkoła Doktorska to zmiana na lepsze - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Prof. dr hab. Agnieszka Noszczyk-Nowak ‒ Szkoła Doktorska to zmiana na lepsze

Jak ze zmianami związanymi z różnicami między studiami doktoranckimi a Szkołą Doktorską poradzili sobie prowadzący? Czy to zmiany na lepsze?

Na ten moment mogę powiedzieć, że nie wszyscy naukowcy oswoili się z nową formułą, ale coraz więcej osób zaczyna rozumieć o co chodzi zarówno w Szkole Doktorskiej, jak i w kształceniu doktorantów. Od tej idei nie ma już odwrotu. Wg mnie są to zmiany na lepsze bo doktorant jest młodym naukowcem, a nie ani studentem, ani pracownikiem jak było podczas Studiów doktoranckich.

Czy planują Państwo jeszcze inne formy ‚nagród’ dla uczestników Szkoły Doktorskiej?

SD gwarantuje na początek „Bon doktoranta” w kwocie 20 tys. na rozpoczęcie badań, UPWr ma swój system wsparcia młodych naukowców czyli „Innowacyjny doktorat” w którym może uzyskać na badania do 60 tyś/2 lata. Wspieramy udział doktorantów w konferencjach międzynarodowych, finansując ich wyjazd celem wygłoszenia wyników badań oraz staże. Nagradzamy także doktorantów dodatkowym stypendium, jeśli opublikują wyniki swoich badań w prestiżowym czasopiśmie w danej dyscyplinie.

Jak sytuacja pandemiczna wpłynęła na projekt?

Pandemia ograniczyła możliwość wyjazdów doktorantów na staże i konferencje, ale nie wpłynęła na możliwość publikowania wyników badań. Niektóre z zadań zaplanowanych przez doktorantów przesunęły się w czasie, ale ostatecznie nie wpłynie to według mnie na zakończenie przez nich badań oraz termin obrony pracy doktorskiej.

Jakie sukcesy Szkoła Doktorska ma już na swoim koncie?

Szkoła Doktorska UPWr jako instytucja uzyskała finansowane z NAWA w ramach programu POWER, SPINAKER oraz STER. W ramach tego pierwszego mogliśmy przyjąć zarówno doktorantów z Polski, jak i z zagranicy, zapewniając im stypendia, roczny staż naukowy i finansowanie badań. W ramach programu SPINAKER organizujemy szkoły letnie dla studentów z zagranicy aby mogli nas poznać i wybrali naszą SD jako miejsce na realizację pracy doktorskiej, W ramach programu STER będzie realizowane umiędzynarodowienie Szkoły Doktorskiej w wielu jej wymiarach.

Poprzeczka jest ustawiona wysoko po to by nie kształcić ludzi dla tytułu, a dla realnych odkryć. Stawiacie Państwo na jakość, a nie ilość. Czy nie spotkało się to z nieprzychylnymi opiniami ze względu na mniejszą liczbę miejsc niż jest chętnych?

Oczywiście było rozczarowanie, bo na przykład na weterynarii na każdym roczniku było kilkunastu doktorantów, a aktualnie w regularnym naborze we wszystkich dyscyplinach w Szkole – 30 osób. Ale istnieje wiele ścieżek, aby uzyskać stopień doktora. Jedną z nich jest Doktorat wdrożeniowy, realizowany przy współpracy z przedsiębiorcą (https://upwr.edu.pl/badania/doktoranci/szkola-doktorska/doktorat-wdrozeniowy). Za chwilę ruszy jego kolejna edycja. To szansa dla osób, które chcą się rozwijać zawodowo, ale nie chcą rezygnować z prowadzenia badań.

Szkoła doktorska UPWr jest również wyzwaniem dla opiekunów, którzy sprawdzają tutaj swoje umiejętności w budowania zespołu i pracy w zespole, i to na nich spoczywa ogromna odpowiedzialność. Kto więc bardziej jest jej adresatem? Czy może należy tę współpracę rozpatrywać jako sytuację win-win?

Zdecydowanie win-win. Jak już powiedziałam: sukces mojego doktoranta/mojego zespołu jest moim sukcesem. A ja jako lider mam też szansę się rozwijać, pracując w interdyscyplinarnych, międzynarodowych zespołach.

Czy łatwo przyciągnąć kandydatów do szkoły doktorskiej jeśli to zadanie spoczywa na opiekunach projektu?

Aktualnie mamy więcej chętnych promotorów niż miejsc w SD, a kandydaci do SD prezentuję bardzo wysoki poziom, wielu z nich ma już opublikowane wyniki badań, sprecyzowany kierunek w jakim chcieli by prowadzić swoje badania, wybrane ośrodki na staż naukowy, więc Szkoła Doktorska jest atrakcyjną ścieżką rozwoju. Oczywiście chcemy mieć najlepszych w swoich szeregach więc poszukujemy kandydatów zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jak zachęciła by Pani naszych czytelników do dołączenia do szkoły doktorskiej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu?

Uważam, że to świetne miejsce aby rozpocząć swoją karierę naukową pod opieką wspaniałych naukowców. Zachęcam do śledzenia naszego fb: UPWr Doctoral School/Szkoła Doktorska UPWr oraz strony internetowej, gdzie znajdziecie wszystkie ważne informacje oraz kontakt do biura SD.

Rozmawiała: Karolina Osys

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.