Producenci leków generycznych zapewniają większą elastyczność i łatwiejszy dostęp do leków weterynaryjnych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Producenci leków generycznych zapewniają większą elastyczność i łatwiejszy dostęp do leków weterynaryjnych

generycznych
fot. istock
Według najnowszego badania rynku leków weterynaryjnych obejmującego lata 2017-2019, firmy generyczne w znacznym stopniu przyczyniają się do lepszego dostępu do leków i opieki zdrowotnej nad zwierzętami na wszystkich rynkach europejskich.

Badanie, zlecone przez Europejską Grupę na rzecz Generycznych Produktów Weterynaryjnych (EGGVP) i przeprowadzone przez firmę badawczą Kynetec przy wsparciu członków EGGVP, pokazuje, że firmy generyczne są coraz bardziej aktywne na rynku europejskim.

Przemysł generyczny posiada 60 procent nowych pozwoleń na dopuszczenie do obrotu i ponad połowę wszystkich pozwoleń w UE. Dostępne produkty generyczne obejmują wszystkie grupy terapeutyczne i większość gatunków zwierząt, w tym gatunki podrzędne.

Firmy produkujące leki generyczne stają się coraz ważniejsze na europejskim rynku leków weterynaryjnych. Wzrost liczby pozwoleń na dopuszczenie do obrotu dla szerokiej gamy gatunków i we wszystkich krajach UE dowodzi, że leki generyczne mają bezpośredni pozytywny wpływ na dostępność leków oraz dostęp do opieki zdrowotnej i leczenia zwierząt w Europie – stwierdza Marc Cayol, kierownik projektu badania rynku z firmy członkowskiej EGGVP Andres Pintaluba.

Wzrost nakładów na badania i rozwój oraz produkty stosowane miejscowo u zwierząt towarzyszących

Badanie ujawniło kilka zmian i trendów zachodzących na rynku. Znacznie zmniejszyła się liczba rejestracji antybiotyków, natomiast wzrosła liczba rejestracji leków przeciwpasożytniczych i innych grup obejmujących większą różnorodność terapii. Wzrósł odsetek nowych rejestracji dla zwierząt towarzyszących i gatunków podrzędnych, kosztem produktów przeznaczonych dla zwierząt, z których pozyskuje się żywność. Jeśli chodzi o rodzaje procedur, znacząco wzrósł udział nowych rejestracji produktów hybrydowych.

Wzrost liczby rejestracji produktów hybrydowych odzwierciedla zainteresowanie firm produkujących leki generyczne badaniami i rozwojem oraz ich dążenie do opracowania produktów, które są bardziej dostosowane do potrzeb zwierzęcia i łatwiejsze do podawania przez lekarza weterynarii lub opiekuna. Widzimy również ogólny trend wzrostowy w zakresie zwierząt towarzyszących oraz zwiększone zainteresowanie ich zdrowiem i dobrostanem – zauważa Dolores Cainzos, przewodnicząca EGGVP.

Sektor generycznych leków weterynaryjnych w Europie w latach 2017-2019
197firmy
1/3całego europejskiego rynku zdrowia zwierząt
Ponad 50%pozwoleń na dopuszczenie do obrotu w UE (ponad 30 000 pozwoleń na dopuszczenie do obrotu, 4 000 produktów dla gatunków podrzędnych)
Ponad 50%pracowników sektora zdrowia zwierząt pracuje w branży leków generycznych

Raport: Badanie rynku generycznych leków weterynaryjnych II edycja 2017-2019

Dodatkowe informacje:

Elsa Vecino, dyrektor techniczny, elsa.vecino@eggvp.org, tel. +32 473 126 307.

EGGVP, założone w 2002 r. w Brukseli, reprezentuje przemysł farmaceutyczny generycznych weterynaryjnych produktów leczniczych w Europie. Wspiera interesy swoich członków, dążąc do osiągnięcia przejrzystego, zharmonizowanego, pragmatycznego i proporcjonalnego otoczenia regulacyjnego. Jego naczelną zasadą jest zwiększenie dostępności przystępnych cenowo, wysokiej jakości, bezpiecznych i skutecznych weterynaryjnych produktów leczniczych dla lekarzy weterynarii oraz właścicieli zwierząt gospodarskich i towarzyszących w całej Europie.


Źródło: informacja prasowa www.eggvp.org

Czytaj także: Zakaz stosowania wielu grup antybiotyków nie wejdzie w życie

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.