Zalecenia ekspertów dotyczące ochrony psów przeciwko inwazjom pasożytów wewnętrznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zalecenia ekspertów dotyczące ochrony psów przeciwko inwazjom pasożytów wewnętrznych

Leiszmanioza

Warto wspomnieć również o leiszmaniozie psów, ponieważ zasięg występowania ćmianek (Phlebotomus spp.), żywiciela pośredniego Leishmania infantum poszerza się i krwiopijne muchówki P. perniciosus notowane są coraz bliżej południowych granic Polski. W Europie stwierdzono przypadki choroby u psów na terenach nieendemicznych spowodowane przeniesieniem pierwotniaka przez obecne tam ćmianki od psów, które powróciły z krajów regionu śródziemnomorskiego. Leiszmanioza psów powinna być rozpoznawana i zwalczana ze względu na zoonotyczny charakter L. infantum, a więc możliwość wystąpienia przypadków leiszmaniozy trzewnej u ludzi – choroby inwazyjnej, która może zagrażać życiu.

Problemem w przypadku leiszmaniozy psów jest to, że na obszarach endemicznych duża liczba zarażonych psów może być klinicznie zdrowa, a po wyleczeniu pod względem klinicznym zwierzę pozostaje zarażone. Leishmania nie jest eliminowana z organizmu przy użyciu dostępnych środków leczniczych, dlatego też często dochodzi do nawrotów. Kliniczne wyleczenie możliwe jest dopiero po wielomiesięcznej chemioterapii. Np. allopurinol stosowany doustnie 2 razy dziennie (dawka 10 mg/kg m.c.) przynosi pożądane efekty terapeutyczne u większości psów dopiero po kilku miesiącach leczenia. Na obszarach endemicznych w Europie w sezonie ataków ćmianek zaleca się stosowanie terapii łączonej (antymonian megluminy lub miltefozyny z allopurynolem) (3).

Profilaktyka przeciwpasożytnicza u szczeniąt i dorosłych psów

Stosowanie chemioterapii w ramach profilaktyki przeciwpchelnej i przeciwkleszczowej zabezpiecza przed przeniesieniem patogenów, których wektorami są pasożyty zewnętrzne. Zwalczanie pcheł zapobiega wystąpieniu tasiemczycy wywołanej przez Dipylidium caninum, a zabezpieczanie przed infestacją kleszczy chroni przed babeszjozą, chorobami bakteryjnymi (erlichiozą, anaplazmozą, riketsjozą, boreliozą) i wirusowymi (kleszczowym zapaleniem mózgu).

Profilaktyczne stosowanie preparatów uzasadnione je...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.