Zalecenia ekspertów dotyczące ochrony psów przeciwko inwazjom pasożytów wewnętrznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zalecenia ekspertów dotyczące ochrony psów przeciwko inwazjom pasożytów wewnętrznych

Większość pasożytów wewnętrznych występujących u psów stanowi czynnik ryzyka zoonotycznego. W kontekst zagrożeń pasożytniczych o takim charakterze doskonale wpisuje się koncepcja „Jedno Zdrowie” (One Health) określająca ścisły związek zdrowia ludzi ze zdrowiem zwierząt, przy uwzględnieniu wpływu środowiska na ludzi i zwierzęta (1). W warunkach klimatycznych naszego kraju najistotniejsze zagrożenie chorobami inwazyjnymi dla ludzi stanowią pasożyty odzwierzęce, przede wszystkim pasożyty psów i kotów. Należy tu wymienić: toksoplazmozę i giardiozę wywoływane przez pierwotniaki, bąblowicę spowodowaną rozwojem stadiów larwalnych tasiemców z rodzaju Echinococcus oraz toksokarozę, której przyczyną jest narządowa inwazja larw glisty psiej lub kociej.

Wymienione choroby inwazyjne przenoszone są za pośrednictwem wydalanych z kałem oocyst i jaj, mają więc charakter chorób brudnych rąk, do zarażenia dochodzi zazwyczaj wskutek nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny. Przykładem innego, specyficznego (i rzadko spotykanego) zarażenia odzwierzęcego jest jelitowa inwazja Dipylidium caninum rozwijająca się wskutek przypadkowego połknięcia zarażonej pchły (żywiciel pośredni), co może dotyczyć dzieci kontaktujących się z zaniedbanymi psami i kotami. Lekarz weterynarii ma więc bardzo odpowiedzialną  misję do wypełnienia,  zarówno w dziedzinie uświadamiania właścicielom zwierząt zagrożeń, jak i skutecznego zwalczania pasożytów.

Giardia

Przykładem zarażenia, które przyczynia się do bardzo znacznego zanieczyszczenia środowiska pasożytniczymi formami dyspersyjnymi, jest inwazja Giardia u psów (także kotów). Fakt, że cysty Giardia duodenalis (syn. G. intestinalis, G. lamblia) po wydaleniu z kałem są natychmiast inwazyjne, a do wywołania zarażenia wystarczy ich niewiele, decyduje o wysokiej inwazyjności środowiska, w którym przebywają zarażone zwierzęta. Inwazja u psów jest często bezobjawowa, ale w gęsto zasiedlonych środowiskach zwierząt u niektórych psów może ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2601 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.