Miej świadomość nowego zagrożenia – telazjoza u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii
art. sponsorowany

Miej świadomość nowego zagrożenia – telazjoza u psów

telazjozy
Prof. MVDr. David Modrý, Ph.D.
Uniwersytet Nauk Weterynaryjnych
i Farmaceutycznych w Brnie
Wydział Medycyny Weterynaryjnej
Katedra Patologii i Parazytologii
Brno, Czechy


Jakie jest zagrożenie nowymi pasożytami w Czechach?

Thelazia callipaeda, czyli czynnik sprawczy telazjozy u psów, należy do pasożytów o ogromnym potencjale szybkiego rozprzestrzeniania geograficznego. Pochodzi ze wschodniej Azji. Od stwierdzenia pierwszych przypadków we Włoszech minęły trzy dekady, ale największą ekspansję pasożyta odnotowuje się w ostatnich 10 latach, kiedy jego obecność utrwaliła się na większości obszaru południowej i wschodniej Europy; teraz szybko rozprzestrzenia się on na północ i centrum kontynentu. Pierwsze przypadki w Czechach datuje się na 2017 rok, a ich liczba szybko rośnie. We wszystkich krajach Europy wzorzec „inwazji” jest zasadniczo podobny: pasożyt zostaje przypadkowo zawleczony do kraju przez podróżujące psy, po czym następuje okres pojawiania się sporadycznych przypadków w nowo powstałych ogniskach choroby, a następnie dochodzi do ekspansywnego rozprzestrzeniania. Czechy są obecnie na etapie ognisk choroby o mniejszym nasileniu. Kluczowym elementem w przebiegu endemicznych inwazji jest przenikanie pasożyta do populacji lisów, które stają się jego rezerwuarem w przyrodzie, również w bezpośrednim otoczeniu miast.

telazjozy
A jak wygląda transmisja pasożyta i sama inwazja?

Fortica variegata, czyli mała mucha żyjąca w słonecznych lasach Europy południowej i środkowej, jest wektorem telazji. To ta malutka muszka, która ciągle lata obok twarzy, aż dostanie się do oka. Przyczyną zarażenia jest fakt, że muszka Fortica pożywia się łzami zwierząt i ludzi, a wraz ze łzami zarażonych lisów lub psów „zabiera” mikroskopijne larwy telazji stadium L1, które następnie przenosi na kolejnego żywiciela. Do momentu pojawienia się telazjozy, muszką Fortica interesowała się zaledwie garstka entomologów. Dziś już wiemy, że muszki występują w Czechach we wszystkich korzystnych lokalizacjach, a więc mogą się pojawiać na większości obszarów i przenosić telazjozę na psy. To kolejny dobry powód, by podawać psom właściwe leki przeciwpasożytnicze!

PL-MSP-0026-2022

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.