Wszystko, co lekarz praktyk powinien wiedzieć na temat diagnostyki i leczenia wrzodów rogówki u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wszystko, co lekarz praktyk powinien wiedzieć na temat diagnostyki i leczenia wrzodów rogówki u psów i kotów

Leki podawane ogólnoustrojowo

Niesterydowe leki przeciwzapalne

Powinny zostać dobrane indywidualnie do pacjenta. Czas podawania zależy od rodzaju uszkodzenia oraz reakcji i samopoczucia zwierzęcia. Należy pamiętać, aby leków z tej grupy nie podawać do worka spojówkowego, ponieważ mogą opóźniać gojenie rogówki.

Antybiotyki

Podanie ogólnoustrojowe jest zalecane, kiedy podczas badania obserwowana jest waskularuzacja rogówki. Wnikające w rogówkę naczynia umożliwią lekom podawanym ogólnoustrojowo przeniknięcie do rogówki. Stosowane również w przypadku wrzodów powikłanych, z wyraźnymi nadkażeniami bakteryjnymi.

Wymienione powyżej leki powinny zostać zastosowane przy każdym rodzaju owrzodzenia.

Dodatkowe czynności lekarsko-weterynaryjne są zmienne, w zależności od tego, z jakim owrzodzeniem boryka się zwierzę oraz jak odpowiada na wdrożone leczenie.

W przypadku SCEED konieczne jest dodatkowo usunięcie luźnego nabłonka rogówki. Można to wykonać przy pomocy jałowych patyczków lub specjalistycznego sprzętu (np. wiertarki okulistycznej Alger brush). Leczenie może trwać długo, pomimo że są to wrzody płytkie i nienadkażone. W przypadku braku reakcji na wdrożone leczenie należy rozważyć zabieg keratotomii z zastosowaniem soczewki kolagenowej.

W przypadku wirusowego podłoża owrzodzenia u kotów wskazane jest również dołączenie preparatów stymulujących odporność oraz zastosowanie odpowiedniego stężenia rozcieńczonego roztworu powidonu jodowanego.

Przy głębokich owrzodzeniach bądź przy wystąpieniu przepukliny blaszki granicznej, gdzie ryzyko perforacji gałki ocznej jest wysokie, zaleca się wdrożenie leczenia chirurgicznego.

Postępowanie zależy od doświadczenia operatora, który może zadecydować o wykonaniu np. przeszczepu spojówkowo-rogówkowego lub protezowaniu rogówki.

Kiedy dojdzie do perforacji gałki ocznej, konieczne są zabieg okulistyczny, zszycie rogówki oraz dołączenie antybiotykoterapii ogólnej.

Możliwe komplikacje

  • Pogłębienie wrzodu na skutek dalszego urażania mechanicznego okolicy owrzodzenia. W przypadku, w którym owrzodzenie rogówki jest spowodowane wywinięciem powiek bądź dwurzędowością/występowaniem ektopowych rzęs równocześnie z wdrożeniem leczenia farmakologicznego, należy również w jak najszybszym czasie dokonać ostatecznej bądź czasowej korekcji entropium/usunąć rzęsy urażające rogówkę.
  • Rozpływny wrzód rogówki (ang. melting ulcer) – jego cechą charakterystyczną jest to, że zmiany pojawiają się bardzo szybko i bez interwencji lekarskiej, nawet w niecałą dobę potrafią zająć znaczącą część rogówki. Predyspozycje do jego wystąpienia mają psy ras krótkoczaszkowych. Dzieje się tak w wyniku działania enzymów proteolitycznych, które są wydzielane przez bakterie lub pochodzą z degranulacji neutofilów oraz uszkodzonych komórek nabłonka i zrębu rogówki. W takich przypadkach opiekun musi być świadomy wysokiego ryzyka perforacji gałki ocznej. Interwencja lekarska powinna być równie szybka jak przebieg choroby, a leczenie farmakologiczne powinno obejmować zarówno antybiotykoterapię miejscową (tu sugeruje się rozpoczęcie leczenia od leków z grupy fluorochinolonów), jak i antybiotykoterapię ogólną. Wskazane jest również dołączenie surowicy, ponieważ hamuje ona aktywność enzymów proteolitycznych, przez co może znacząco zahamować postęp choroby, dodatkowo pobudza ona regenerację i gojenie rogówki. Pacjent z melting ulcer powinien być kontrolowany regularnie, z większą częstotliwością aniżeli w przypadku innych rodzajów wrzodów. W przypadku braku poprawy lub pogorszenia stanu zaleca się zabieg okulistyczny. W zależności od stopnia zaawansowania można zdecydować się na przeszczep spojówkowo-rogówkowy naszycie specjalnych błon (owodniowych lub omoczniowych). Coraz bardziej dostępna staje się również terapia Cross-linking, w której uprzednio nasączona ryboflawiną rogówka jest poddawana naświetlaniu promieniami UVA. Ma to na celu wytworzenie powiązań między włóknami kolagenu rogówki, dzieje się to w sposób krzyżowy(stąd nazwa zabiegu).
  • Perforacja gałki ocznej – może mieć wiele przyczyn. Niejednokrotnie jest spowodowana niezastosowaniem się do leczenia przez opiekunów (zwierzę nie nosi kołnierza, nie dostaje regularnie leków itp.), pogłębianiem się wrzodu na skutek braku usunięcia przyczyny pierwotnej bądź w wyniku postępujących procesów keratolitycznych w przypadku rozpływnego wrzodu. W takim wypadku należy wykonać jak najszybszy zabieg chirurgiczny.
  • Jaskra pozapalna – na skutek owrzodzenia rogówki dochodzi do odruchowego zapalenia błony naczyniowej, może dojść również do formowania się ropostka bądź krwistka. Szczątki komórek zapalnych innych tkanek mogą doprowadzić do zamknięcia kąta przesączania i rozwoju jaskry wtórnej.

Galeria

Znajdź swoją kategorię

2577 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.