Odmienny obraz chorobowy u psów i kotów w starszym wieku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Odmienny obraz chorobowy u psów i kotów w starszym wieku

Odwodnienie tkanek

Razem z wiekiem zmniejsza się zawartość wody w komórkach i tkankach. Zewnętrznie widoczne jest to wyraźnie w skórze psów i kotów, która staje się cieńsza, bardziej pigmentowana i nieelastyczna, a opuszki palcowe i wierzchołek nosa stają się suche i nadmiernie zrogowaciałe. Ważniejsze jednak, niewidoczne konsekwencje mniejszego uwodnienia tkanek, dotyczą zmniejszenia zasobów przestrzeni wodnych organizmu i objętości płynów w narządach wewnętrznych, co skutkuje zmniejszeniem możliwości adaptacji wodno-elektrolitowych skutecznie regulowanych do wieku seniora i serią odruchów hormonalno-nerwowych przez organizm.

W wieku 7+ takie adaptacje mogą być trudno wykonalne dla organizmu i mogą powodować poważne następstwa z omdleniami, arytmiami i gwałtowną śmiercią włącznie. Do sytuacji wymagających szybkiej adaptacji wodnej i elektrolitowej, czyli tzw. mobilizacji organizmu, zalicza się m.in.: wysiłek, strach, ból, jednonarządowe i miejscowe infekcje, stany zapalne, obecność pasożytów czy nawet niestrawność. Istotą tych adaptacji jest wewnętrzne przegrupowanie płynów pomiędzy przestrzeniami wodnymi z ich akumulacją w przestrzeni naczyniowej, by stymulować krążenie, oddychanie, a także układ immunologiczny w celu samodzielnego (siłami wewnętrznymi) przetrwania i pokonania okresu zagrożenia.

Zatem gdy w tkankach psów i kotów – seniorów jest mniej płynów, szanse na mobilizację krążenia są mniejsze i wówczas wymienione powyżej sytuacje mogą być groźne i szybko prowadzić do objawów niewydolności krążenia i oddychania, niedotlenienia, arytmii, wstrząsu i śmierci. W przypadku takiego rozwoju wypadków tylko szybka pomoc z zewnątrz – właścicieli i lekarzy – jest w stanie uratować chorujące zwierzę.

Osłabienie działania narządów zmysłów

Są one wpisane w zmiany związane z wiekiem. Stopniowo, w tempie zależnym od wielu czynników, dochodzi do: zmniejszania się liczby komórek w układzie nerwowym, zwiększania ilości zwyrodnień w neuronach, powstawania...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.